Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Liberec chce získat až desetimilionovou dotaci na výměnu 856 svítidel. Budou mít třetinovou spotřebu

29. 03. 2024 | 10:19

Liberec chce získat až desetimilionovou dotaci z evropského programu na výměnu 856 svítidel veřejného osvětlení. Výbojková světla hodlá nahradit úspornějšími se zdrojem LED. Od nových svítidel radnice očekává, že budou mít třetinovou spotřebu elektřiny oproti nynějším, čímž by mohla ročně ušetřit přes 1,5 milionu korun. Novináře o tom informoval náměstek primátora Jiří Šolc (ANO).

MPradnice
ilustrační foto od liberecké radnice

Veřejné osvětlení ve stotisícovém Liberci má kolem 16.000 světelných bodů, úspornější LED svítidla má zatím asi jen 15 procent z nich. Liberecká radnice požádá o dotaci z programu ministerstva průmyslu a obchodu, maximálně může získat deset milionů. "My si požádáme o ten maximální limit, ale zkušenost ukazuje, že ty vysoutěžené ceny jsou výrazně nižší, takže ani my potom maximální limit čerpat nebudeme," řekl Šolc.

Liberec v dotačním programu zaměřeném na veřejné osvětlení uspěl už loni, když získal 9,35 milionu korun na modernizaci 1007 svítidel a 167 stožárů. Peníze ale zatím nečerpal, neboť dosud nedokázal vybrat firmu, jež tuto zakázku získá. "Ten proces výběru dodavatele ve výběrovém řízení je složitý a museli jsme to zopakovat," řekl náměstek. Nyní radnice nabídky vyhodnocuje, dostala jich deset a všechny jsou výrazně pod odhadovanou cenou 13,5 milionu bez DPH. Nejnižší je zhruba za pět milionů korun bez daně.

čtk