Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Liberec chystá oslavy 30. výročí listopadových událostí roku 1989

08. 11. 2019 | 15:01

Město Liberec si připomene významné události 17. listopadu 1989.  Před 30 lety padl v Československu totalitní režim a země se vrátila mezi svobodné demokratické státy.

listopad výstava náměstí1
Foto: Artur Irma

Od tohoto pondělí, 4. listopadu, je na náměstí Dr. E. Beneše před radnicí instalována výstava velkoformátových fotografií ve tvaru V . Instalaci připravil spolek G300 se studenty Střední školy Kateřinky. Výstava ke 30. výročí listopadu 1989 potrvá do 19. 11. 2019.

V pátek 15. listopadu od 17 hodin pak na instalaci naváže v Malé výstavní síni Liberec vernisáž fotografií Milana Drahoňovského z koncertu Karla Kryla 6. prosince 1989 v tehdejším pavilónu A, včetně zpěvákových vlastních výtvarných děl (linoryty). Akce je určena veřejnosti.

O den později, v sobotu 16. listopadu, se v obřadní síni historické radnice uskuteční slavnostní akt Zastupitelstva města Liberce, při kterém bude přijata slavnostní deklarace ke 30. výročí listopadových událostí 1989. Deklaraci zastupitelům předloží náměstek primátora Ivan Langr. Akce není určena veřejnosti.

Hlavní oslavy se odehrají v neděli 17. listopadu.  Začneme pietním aktem v 10 hodin u Pomníku obětem okupace 1968 na nám. Dr. E. Beneše, s proslovy řečníků a kulturním vystoupením. Následuje slavnostní odhalení památníku výročí roku 1989 na schodech liberecké radnice (tzv. speech corner). Akce je určena veřejnosti.

V 17 hodin 11 minut pak v Divadle F. X. Šaldy zahájí komponovaný pořad s písněmi a autentickými dokumenty. Pořad nese název  17 ZASTAVENÍ LISTOPADU  a jeho součástí je křest knihy „Liberec 89, sametová revoluce“. Pořad v divadle není určen veřejnosti. Bude však v přímém přenosu vysílán na velkoplošné obrazovce umístěné na náměstí Dr. E. Beneše u radnice.

MML/Jana Kodymová