Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Liberec nejspíš zaplatí dopravnímu podniku přípravu velké opravy tratě k Ještědu

22. 11. 2024 | 13:47

Liberec letos nejspíš přidá svému dopravnímu podniku (DPMLJ) 22 milionů korun. Z toho sedm milionů bude na přípravu projektové dokumentace velké opravy páteřní tramvajové trati v úseku od viaduktu pod vlakovým nádražím až do Dolního Hanychova pod Ještědem. Novináře o tom informoval náměstek primátora Jiří Šolc (ANO).

TramvajTerminalNew2
ilustrační foto

"Už je zralá na generální rekonstrukci a modernizaci," uvedl Šolc. Od poslední kompletní opravy tramvajové tratě mezi centrem města a Ještědem uplynulo už 20 až 30 let a na jejím stavu to je znát. Menší průběžné opravy provádí dopravní podnik každoročně. Letos za zhruba 20 milionů korun vyměnil část betonových panelů v Hanychovské ulici, výhybku nedaleko Základní školy Ještědská a opravy se dočkala i jedna zatáčka v esíčku u finských domků nad Horizontem, kde tramvaje musely kvůli riziku vykolejení jezdit maximálně rychlostí deset kilometrů v hodině.

Páteřní tramvajová trať Liberce je dlouhá přes osm kilometrů. Na jednu stranu vede z centra do Lidových sadů a na druhou do Horního Hanychova. Patří mezi nejvíce využívané trasy v liberecké MHD. Denně tramvaje na linkách 2 a 3 přepraví desítky tisíc cestujících. Část z nich tvoří turisté směřující na Ještěd, na opačné straně tratě jsou nedaleko zastávek zoo, botanická zahrada, muzea či galerie. Šolc předpokládá, že generální oprava tratě ve směru k Ještědu začne za tři roky, město na to chce získat i evropské dotace.

Liberecký dopravní podnik dostal letos od radnice 490 milionů korun, dalších 22 milionů korun navíc by měl nyní získat formou příplatku mezi základní kapitál. Radní města už to odsouhlasili, transakci ale musí ještě schválit zastupitelstvo města. Kromě pořízení dokumentace na opravu tramvajové tratě chtějí tímto způsobem podle Šolce podpořit i nákup autobusů, na ně je určeno 15 z 22 milionů. Jde podle něj o peníze, které vybrali letos na pokutách od řidičů překračující rychlost v ulici Dubice, kde je měřicí radar. "Už jsme o tom mluvili, peníze od řidičů překračujících rychlost pomohou financovat autobusy MHD," dodal Šolc.

Jen letos do vozového parku dopravního podniku přibylo 15 nových autobusů, z toho osm kloubových s pohonem na stlačený zemní plyn (CNG), čtyři kratší také s pohonem na CNG a tři elektrobusy. Liberecký dopravní podnik provozuje 40 autobusových linek, pro něž má k dispozici přes 100 autobusů.

čtk