Liberec podpořil vydání unikátní knihy Huascarán k 50. výročí od tragické události, při níž zahynuli členové horolezecké expedice Peru 70
Město Liberec podpořilo vydání nové knihy s názvem Huascarán - Zastavení po padesáti letech od autorů Lubomíra Vejražky a Jiřího Hladíka, která přináší unikátní informace o expedici Peru 70, při níž před půlstoletím při silném zemětřesení zahynuli všichni členové československé horolezecké expedice.
Výpravná publikace, která se v těchto dnech objevila na knižním trhu, přibližuje čtenářům nejen pozadí vzniku expedice a její průběh, ale také životní peripetie manželek horolezců a dění pod horou Huascarán na základě svědeckých výpovědí tamních obyvatel v den tragické události, která 31. května 1970 vzala životy nejen československé výpravě, ale i více jak 70 tisícům Peruánců.
Autorská dvojice Vejražka – Hladík se tématu věnuje už více než 25 let. V nové knize Huascarán - Zastavení po padesáti letech tvůrci volně navazují na úspěšnou a velmi populární prvotinu Huascarán, cesta končí, cesta začíná, kterou vydali už v roce 1995.
„Příběhy a osudy 15členné horolezecké expedice, která před více než půlstoletím tragicky zahynula pod Huascaránem, jsou natolik silné, že je třeba si je připomínat nejen při kulatém výročí, ale pravidelně každý rok. V historii československého a později českého horolezectví se nikdy nestala tak smutná událost, jako tehdy, 31. května 1970. A doufejme, že se nic takového už ani nebude opakovat. Připomínat tyto příběhy, včetně toho, jak se se smutnou událostí musely vypořádat rodiny pozůstalých po horolezcích, by se pro nás mělo stát povinností. Z úcty k těm, kteří nepřežili, ale i k těm, kteří tu po nich zůstali a museli na svých bedrech nést tíhu, se kterou nikdy nepočítali. To je i jeden z mnoha důvodů, proč se město Liberec rozhodlo tuto knihu podpořit,“ říká primátor Liberce Jaroslav Zámečník.
Publikace, v níž čtenáři najdou i symbolické a nadčasové věnování od někdejšího prezidenta Václava Havla, není zdaleka určena jen milovníkům hor. Příběh Huascaránu se totiž dotýká horolezectví jen částečně. Hlavně ale zobrazuje sílu člověka "utkat" se s drtivým dopadem osudu.
„Práce na knize o Huascaránu pro mě osobně znamenala s odstupem 18 let i návrat ke mně samotnému. V tomto ohledu ji považuji za výjimečnou. Protože se jedná o ohlédnutí po padesáti letech, uchopil jsem obsah komplexně. Je zde zobrazeno vše zásadní nejen o přípravách expedice a jejím průběhu, ale i další roviny. Například, jak prožívali tamní indiáni samotné neštěstí i dobu poté, co k němu došlo. Nebo jak rodiny zemřelých nesly zlom v jejich životní cestě. Kniha ale přináší i řadu nových a zajímavých aspektů k zamyšlení nad „filozofií“ horolezectví,“ říká spoluautor, spisovatel, publicista a cestovatel Lubomír Vejražka.
K tématu se tvůrci unikátní a výpravné publikace vrátili loni v létě po osmnácti letech od své poslední návštěvy kraje pod Huascaránem. Tehdy před lety, v roce 2001, s přáteli ukládali do vlastnoručně vybudované mohylky tři knihy, které Vejražka s Hladíkem věnovali v letech 1993 až 2000 neštěstí z roku 1970. Mohylku situovali do míst, kde stál v roce 1970 právě tábor expedice Peru 70.
LB/Tomáš Tesař