Liberec potřetí vypíše zakázku na opravu Uranu, počítá s cenou skoro 142 milionů Kč
AKTUALIZOVÁNO: Liberec bude potřetí ve výběrovém řízení hledat firmu, která opraví sedmipodlažní úřednickou budovu Uran. Pro zakázku stanovil maximální cenu 141,812 milionu korun včetně daně z přidané hodnoty. Jde o částku zhruba o 40 milionů vyšší, než s jakou město počítalo při prvním neúspěšném vypsání zakázky před rokem a čtvrt.
Oproti předchozím soutěžím ale bude navíc její součástí přeměna přízemí budovy na zázemí pro sousední autobusové nádraží. Tyto práce zahrnují zhruba deset milionů korun z celé částky, řekl novinářům primátor města Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj - SLK).
Budova s ocelovým skeletem stojí v ulici 1. máje od roku 1969. Městu patří od roku 2005 a kromě rekonstrukce parteru v roce 2009 neprošel Uran žádnou významnou opravou. V horším technickém stavu není žádná úřednická budova města. Uran potřebuje obnovit hlavně fasádu, která je svému okolí nebezpečná. Kolem kancelářské budovy je ochranné lešení, aby nic nespadlo na chodník, který vede k vlakovému nádraží.
Podle původních plánů už měla být budova po rekonstrukci. V prvním výběrového řízení na podzim 2021 ale vítěz odstoupil a další dva uchazeči nesplnili podmínky řízení. V opakované soutěži byl loni jediným uchazečem Metrostav, zakázku ale radnice nemohla této firmě zadat kvůli jejímu odsouzení v takzvané druhé větvi korupční kauzy bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha.
Před loňskými komunálními volbami část současné radniční koalice projekt kritizovala a žádala, aby město pro rekonstrukci našlo levnější řešení. Podle náměstka primátora Jiřího Janďourka (SLK) ho ale nenalezli. "Z hlediska šetření jednotlivých položek, kde jsme hledali úspory, tak jsme nakonec zjistili, že jsou to tak drobné položky, které by nepřispěly k výraznému snížení ceny," řekl náměstek. Vypsání výběrového řízení v této podobě podle Zámečníka schválili v radě města jednohlasně.
Nově tak bude součástí zakázky také přeměna přízemí, kde je nyní registr vozidel, pro potřeby autobusového nádraží. "My budeme přestěhovávat celé zázemí registru mimo Uran, tím pádem uvolňujeme celé přízemí," řekl primátor. Registr vozidel podle něj přestěhují do budovy S tower, kam se z Uranu už předloni na podzim přemístili pracovníci ze sociálního odboru. Část budovy S tower si radnice pronajímá od soukromé firmy, neboť žádné jiné vhodné vlastní prostory nemá.
Lepší zázemí autobusové nádraží nutně potřebuje, dlouhodobě je považované za ostudu pátého největšího města v zemi. Při poslední modernizaci nástupišť v polovině 90. let minulého století nezbyly peníze na odbavovací budovu a cestujícím od té doby slouží provizorní objekt ze stavebních buněk.
čtk