Liberec si dnes připomněl Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studenstva
Desítky lidí včetně představitelů statutárního města Liberec, Parlamentu ČR, Libereckého kraje, Technická univerzity v Liberci a další hosté si dnes dopoledne u Památníku obětem komunismu v parku Paměti národa připomněly odpor českých studentů proti režimu v letech 1989 a 1939. Listopadové události z těchto let oslavujeme jako Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studenstva.
Všem těm, kteří se v minulosti nebáli vyjádřit svůj postoj proti bezpráví a útlaku a dokázali se postavit zlu, se dnes přišli za město Liberec před zrcadlo poklonit primátor Jaroslav Zámečník a jeho náměstci Adam Lenert, Ivan Langr, Jiří Šolc a Vojtěch Prachař.
„Před 35 lety pro nás tento podzimní den znamenal pád komunismu, návrat svobody a demokracii. O 50 let dříve naopak přinesl nacistické represe, během nichž došlo k uzavření vysokých škol a transportu 1 200 studentů do koncentračních táborů. Dalších zhruba 15 000 studentů se tehdy nesmělo vzdělávat a stovky profesorů, docentů i dalších pedagogů nesměly učit. Zatímco sametová revoluce znamenala pro naši společnost pomyslné nadechnutí a pozitivní euforii, okolnosti o půl stolení dříve na ní vrhaly stíny ponížení, strachu a zmaru,“ řekl ve svém projevu primátor Jaroslav Zámečník.
„Pětatřicet let od sametové revoluce se nemohu zbavit nepříjemného pocitu, že část našich občanů dává znovu přednost ideologiím a populismu. Včetně některých politiků, kteří zneužívají strach, snaží se přepisovat dějiny, a stále častěji slibují veřejnosti to, co nikdy nesplní. Zpochybňování principů demokracie dnes můžeme pozorovat nejen u nás, ale i u představitelů některých evropských zemí. Stačí se podívat k našim sousedům do Maďarska nebo na Slovensko," zmínil primátor.
Většina z přítomných se poté vydala na pietní pochod k dalšímu z památných míst - k tankovému pásu před libereckou radnici, kde účastníci rovněž položili květiny a zapálili svíčky.
Facebook/Liberec.cz