Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Liberec vymění 44 let staré veřejné osvětlení na sídlišti Králův háj, úspora bude 40 procent

24. 05. 2023 | 11:36

Liberec letos vymění 44 let staré veřejné osvětlení v části sídliště Králův háj. Nová svítidla spotřebují zhruba o 40 procent elektřiny méně. Modernizaci osvětlení téměř za 1,5 milionu korun zaplatí radnice ze svého, na dotaci čekat nebude. Novináře o tom informoval náměstek primátora Jiří Šolc (ANO).

socha králův háj img 20190306 125321
Archivní foto

"Stožárů ve špatném technickém stavu je příliš," řekl Šolc. Veřejné osvětlení ve stotisícovém Liberci má kolem 16.000 světelných bodů, úspornější LED svítidla má asi 15 procent z nich. Pro letošní rok chystá radnice velký projekt výměny 1007 svítidel a 167 stožárů v různých částech města, a to včetně hlavních ulic Ruprechtická, Husova, Jablonecká, Nákladní, 1. máje, Žitavská, Hanychovská, Kubelíkova, Ještědská, Hodkovická, Generála Svobody či Kunratická. Náklady radnice odhaduje zhruba na 20 milionů korun, kdy polovinu zaplatí z dotačního programu, který vyhlásilo ministerstvo průmyslu a obchodu.

Z něj chce město čerpat peníze na modernizaci veřejného osvětlení i v dalších letech. Ročně může získat až deset milionů korun. Pro urychlení ale budou podle Šolce v některých lokalitách výměnu starého osvětlení za nové provádět i bez dotace, což je i případ Králova háje. Stožáry ve čtyřech ulicích ve svahu nad Jabloneckou ulicí jsou z roku 1979. "Do dneška neměly jedinou havárii, ale už jsou samozřejmě přežilé," řekl náměstek primátora. Podle něj půjde o kompletní výměnu 24 sloupů veřejného osvětlení včetně svítidel a bezmála na kilometru bude nové i kabelové vedení. Práce v ulicích Slovenského národního povstání, Kosmonautů, Stavbařů a Kubánská provedou zaměstnanci městských technických služeb.

čtk