Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Liberecká Advaita chystá program pro léčbu závislostí dětí. Cílí i na nadměrné užívání počítače či mobilu

25. 11. 2019 | 11:30

Liberecký spolek Advaita od ledna rozšíří své služby o adiktologický program pro děti a mládež. Má jim pomoci zbavit se návykového chování a závislosti na alkoholu, drogách nebo nadměrného užívání počítače či mobilu. Taková služba podle Advaity dosud v Libereckém kraji není.

mobilDítě
ilustrační foto

"V návaznosti na programy primární prevence vnímáme, že pro dětské klienty není třeba realizovat pouze programy preventivní, ale také terapeutické, ty však dosud v Libereckém kraji nebyly k dispozici," uvedla v tiskové zprávě vedoucí programů primární prevence Advaity Barbora Mrázová.

Advaita působí nejen v Liberci, ale poradny má také v Jablonci nad Nisou, Frýdlantu, Semilech, Turnově, Novém Městě pod Smrkem a České Lípě. Úvodní konzultace pro děti se závislostí bude poskytovat ve všech svých poradnách, specializovanou péči pak v Liberci, Jablonci a České Lípě. "V našich podmínkách považujeme za neefektivní zřízení nového samostatného zařízení, proto bude tento program navazovat na již existující ambulantní služby, bude využívat jejich prostor a poskytovat je bude odborný personál, který má dlouholeté zkušenosti," uvedla vedoucí poraden pro gambling a jiné závislosti Drahuše Tkáčová.

Advaita zatím nedokáže odhadnout, kolik dětí nové služby využije. "Potřebnost adiktologických poraden pro děti opakovaně poptávají OSPODy, kurátoři, Středisko výchovné péče a školy, se kterými dlouhodobě spolupracujeme," řekla ČTK výkonná ředitelka Advaity Olga Merglová. Náklady na tuto službu na příští rok si podle ní vyžádají 1,863 milionu korun, většinu chce nezisková organizace pokrýt ze státní dotace. Žádá o 1,5 milionu z programu Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky. "Služby dětem a mladistvým začneme ale v příštím roce nabízet v omezené míře i v případě, že projekt podpořen nebude. Pokládáme to za potřebné," dodala Merglová.

Advaita v Liberci působí od roku 1997. Původně pomáhala jen lidem závislým na drogách. Později se začala věnovat i těm, kteří bojovali se závislostí na alkoholu, sázení nebo hráčství. V posledních letech nabízí i pomoc při léčení závislosti na počítačích, internetu a sociálních sítích.

čtk