Liberecká aréna slouží už 15 let, prošly jí čtyři miliony diváků. V přepočtu na jedno sedadlo byla nejlacinější v historii
Home Credit Arena v Liberci, která byla první krajskou multifunkční halou, zahájila svou 15. sezonu. Od otevření 8. září 2005 se v ní uskutečnilo 1235 akcí, které navštívilo přes 4,2 milionu lidí. Její výstavba stála 548 milionů korun a investorem bylo město Liberec, které na projekt získalo dotaci. V přepočtu na jedno sedadlo byla nejlacinější v historii, řekl ČTK Lukáš Přinda, jednatel společnosti SFM Liberec, která provoz arény a celého Sport Parku Liberec zajišťuje.
Hala má pro hokejové zápasy kapacitu 7500 diváků a pro koncerty až 10.000. "Kapacitně pro region stačí," řekl Přinda. Vedle hokejových utkání se v hale hrál třeba tenis na antuce, konaly se tu freestyle show motorek, ale také veletrhy nebo koncerty.
Největší akcí v hale bylo Mistrovství v klasickém lyžování 2009, kdy aréna sloužila jako centrum šampionátu a odehrál se v ní i zahajovací a závěrečný ceremoniál. "Největší návštěvnost v dosavadní historii zažila hala při koncertu skupiny Kabát, který halu naplnil do maximální možné kapacity 10.000 návštěvníků," řekl Přinda.
Multifunkční hala stojí na pozemku o rozloze 27.000 metrů čtverečních. Je součástí areálu Sport Parku Liberec, který byl od jejího otevření zásadně zmodernizován. V areálu je dnes 35 krytých i venkovních sportovišť, zejména pro kolektivní sporty. "Za posledních 15 let jsme postavili šest nových sportovišť a plánujeme dál. V areálu potřebujeme odpovídající zázemí pro fotbalovou akademii, zejména šatny a trenérské prostory a kvalitní hřiště s umělou trávou," uvedl Přinda.
V plánu je také hala pro sporty, jako jsou florbal, basketbal nebo házená, pro zhruba 1500 diváků. Taková zatím v Liberci chybí. "Nevyhneme se ani rekonstrukcím původních objektů v areálu. Totální rekonstrukci potřebuje hlavně Svijanská aréna, která je na hraně své životnosti. Slouží od roku 1967," dodal jednatel. Atletický stadion podle něj potřebuje nový tartan.
Investovat je podle Přindy třeba i do samotné arény. Zpřísnily se nároky na bezpečnost, větší komfort si žádají pořadatelé akcí i diváci. "Proto jsme pořídili multimediální kostku s LED technologií, nové osvětlení nebo přístupové systémy. Změnilo se i vybavení komfortnějších klubových částí sektorů pro diváky i vybavení šaten pro týmy. Technologicky ale aréna stojí pořád na stejných základech, které vyhovují," řekl Přinda.
Největší slabinou areálu, který denně navštíví v průměru 1400 lidí a v době utkání či kulturních akcí i více než čtyřnásobek, je doprava. "Aréna má slabé místo v příjezdu, který je limitován zejména podjezdem pod železniční tratí. To se snažíme eliminovat třeba dohodami s MHD, kdy majitelé permanentek mají městskou dopravu zdarma před utkáním i po jeho skončení," dodal Přinda.
čtk