Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Liberecké divadlo připravuje poprvé představení, v němž budou mít rovnocennou roli tři jeho soubory

16. 03. 2022 | 10:14

Liberecké Šaldovo divadlo (DFXŠ) připravuje poprvé představení, ve kterém budou mít rovnocennou roli všechny tři jeho soubory, tedy balet, opera i činohra. Jde o pohádkově laděnou Legendu z Mlžných hor o třech rozlišných národech, které jsou alegorií pro umělecké soubory divadla, premiéra bude 20. května. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí divadla Michaela Pompová.

mlha
Divadlo článek k představení doplnilo sérií černobílých fotografií. Foto z www.saldovo-divadlo.cz

Představení bude režírovat vedoucí činohry Kateřina Dušková. "Toužila jsem našim divákům zprostředkovat všechno, s čím se denně setkávám na našich chodbách – hudbu, zpěv, tanec a herce, ruku v ruce s kouzly a zázraky, na které nesmíme přestávat věřit," uvedla Dušková.

Původně chtěli dramaturgové najít dílo nebo alespoň žánr, který by měl rovnocenné zastoupení taneční, hudební i herecké složky. "Záhy jsme zjistili, že takový žánr prostě neexistuje. Velkolepé muzikály vždy podřizují jedno umění druhému," uvedla dramaturgyně divadla Lenka Chválová. Společně s Jiřím Janků je autorkou scénáře, hudbu k jejich libretu zkomponoval skladatel Jan Kučera. "Snažil jsem se vytvořit výrazná hudební témata, ta látka je v podstatě pohádková a sluší jí v dobrém slova smyslu nekomplikovanost. Byla zde představa rodinného představení, tomu tedy odpovídá i zpracování písní, árií či baletních čísel," uvedl skladatel.

Tvůrci inscenace se při psaní inspirovali žánrem fantasy. "Jednak je poměrně oblíbený, a především dává šanci propojit hudbu, tanec i slovo do smysluplného tvaru. Chtěli jsme vytvořit alegorii dnešního neklidného světa, který má spoustu trápení a starostí a potřebuje nějakou naději, lék," řekl Janků. Ústředními hrdiny jsou tři dětští sourozenci, kteří přicházejí o rodiče a prchají z bezpečného světa lidí a vydávají se do neznáma hledat mámu a tátu. Svět lidí řídí lehce totalitně - populistický Starosta a jeho mocná Dáma. Děti se setkávají s řadou zvláštních bytostí a odemykají mnohé zapovězené dveře, aby nakonec našly odpověď pro všechny trpící a zázračný lék na každou duši. "Jako se spojujeme my na jevišti, chceme, aby se spojili i diváci v hledišti. Naše inscenace je určena pro rodiny s dětmi, pro diváky ve věku od pěti do sto pěti let," dodala Dušková.

čtk, více zde