Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Liberecké divadlo uvede Ibsenovu hru Paní z moře. Základem inscenace je příběh jednoho manželství

01. 10. 2019 | 17:03

Liberecké divadlo F. X. Šaldy po osmi letech uvede hru klasika světového dramatu z 19. století Henrika Ibsena. V Malém divadle bude mít v pátek premiéru inscenace Paní z moře. Je to jedna z Ibsenových méně známých her, která se tolik nehraje, je ale jedna z jeho nejlepších, řekl dnes novinářům režisér představení Šimon Dominik.

Pani-z-more-KUlturio
Foto: kulturio

"Text jsme upravili, ale ne nijak zásadně, a zkrátili na hodinu 45 minut bez pauzy. Myslím ale, že nezmizelo nic podstatného," uvedl režisér. Ibsena řadí mezi základní autory světové dramatiky, to ale podle něj není důvod, proč tuto hru uvedou. "Bylo by zbytečné hrát klasiku, pokud by neměla co říci k dnešku," řekl. To podle něj u Ibsena nehrozí. "Ve hře jsou situace, které se musí dotknout každého, komu je více než 15 let a prošel nějakou srdeční záležitostí," dodal

Obdobný názor má i dramaturgyně divadla Lenka Chválová. "Hra se dotýká otázek, které nás lidstvo všeobecně znepokojuje stále a dodnes, stejně jako když tu hru psal. Dotýká se lidských vztahů, lásky a svobody v lásce," uvedla.

Základem hry je příběh jednoho manželství, v němž mladá Elida je druhou ženou lékaře Wangela. "Mají krásný vztah, vlastně žijí ve vzájemné úctě a otevřenosti. A přesto Elida trpí jakýmsi naprosto nepochopitelným neklidem, který se neodvažuje vysvětlit, a celou tu dobu se hledá, v čem ten neklid spočívá," řekla Chválová. Paralelně jsou ve hře rozvíjené vztahy dvou lékařových dospívajících dcer.

Ibsena uvádí liberecké divadlo pravidelně jednou za několik let, od druhé světové války jde už asi o desátou inscenaci. Nejčastěji uváděným textem byl Peer Gynt, třikrát. Tentokrát bude Ibsenova hra poprvé uvedena na malé scéně. Podle Dominika chtěli být při zpracování více svobodnější, než když by hru nastudovali v Šaldově divadle. V hlavní roli Elidy se představí Karolína Baranová, jejího manžela bude hrát Martin Stránský. Role dcer ztvární Michaela Foitová a Barbora Bezáková. Představení s jednoduchou scénou doprovází živá hudba, na violoncello bude hrát Petra Vindyšová. "Živá hudba má výhodu v tom, že může pružně reagovat na vývoj," dodal Dominik.

čtk