Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Liberecké Šaldovo divadlo uvede po delší době pohádku. Premiéra hry Harún a moře příběhů je v pátek

04. 12. 2019 | 9:05

Liberecké divadlo F. X. Šaldy po několika letech připravuje pohádku pro děti. V pátek v premiéře uvede hru Harún a moře příběhů od britského spisovatele indického původu Salmana Rushdieho. Jde o fantasy příběh o dobrodružné cestě desetiletého chlapce na skrytý měsíc Země, aby navrátil svému otci schopnost vyprávět příběhy. Novinářům to dnes řekla dramaturgyně divadla Lenka Chválová.

TvLKdivadlolbc3
Foto: Artur Irma

Pro děti divadlo naposledy uvedlo pohádku před čtyřmi lety, tehdy to byla hra Princové jsou na draka. "Protože je to pro nás vzácné a neděláme to často, chtěli jsme vybrat něco výjimečného. V čem už se nachází nějaká zpráva pro děti o tom, k čemu divadlo na světě je, k čemu jsou příběhy. A zdá se mi, že není lepší volba než kniha Salmana Rushdieho," uvedla Chválová. Hru napsal Rushdie pro svého syna poté, co ho nějakou dobou nevídal po rozpadu svého manželství. Rushdie je mimo jiné autor románu Satanské verše. Bývalý íránský duchovní vůdce ajatolláh Rúholláh Chomejní kvůli Satanským veršům vydal fatvu (náboženský dekret), kterým nařídil Rushdieho zabít. Rushdie musel proto dlouho žít v ilegalitě.Foto: Artur IrmaV Rushdieho pohádkovém příběhu se malému chlapci Harúnovi zhroutil svět poté, kdy se jeho rodiče rozejdou a otec v důsledku toho ztratí své vyprávěčské umění. Harún se proto vydává s vodním džinem do kouzelné země příběhů, aby tatínka zachránil a vrátil mu jeho schopnost vyprávět. Na jevišti Malého divadla se příběh bude pomyslně odvíjet na terminálu letiště. "Šlo nám o obraz místa, kde se potkávají lidské příběhy. A dospěli jsme k letišti, protože tam se lidé potkávají, každý s jiným cílem," uvedl režisér inscenace Jiří Hajdyla. Toto prostředí vnímá jako prostor, kde se lidé jen míjejí. "Je to pro mě obraz současného světa, kde má každý svůj cíl, svůj příběh, svoje poslání, svoji kariéru, svůj kufřík a prostě někam jde. A vy vidíte kolem sebe těch lidí spoustu, ale vlastně nevíte o nich nic a je to taková masa, kterou míjíte," dodal Hajdyla.

Foto: Artur Irma

Hlavní roli chlapce Harúna ztvární čtyřiadvacetiletý Ondřej Kolín. "Je to docela složité, protože ze své podstaty nad věcmi hodně přemýšlím a hodně analyzuji a teď najednou mám hrát malého kluka, který je bezprostřední a dělá všechno na první dobrou, jak ho to v tu chvíli napadne," uvedl Kolín. Když se mu povede dostat se do vnímání dítěte, bude to považovat za ozdravující proces. "V tu chvíli už nic neřešíte," dodal. V pohádce jeho otce hraje Jan Jedlinský, v dalších rolích se představí Jana Stránská či Michaela Foitová a hlavního padoucha představuje postava Veroniky Korytářové.

čtk