Liberecké start-upy mají i globální vize, potvrdil premiérový akcelerační program Výkop
V libereckém podnikatelském inkubátoru Lipo.ink skončil první ročník intenzivního akceleračního programu VÝKOP. Před investory předstoupilo sedm týmů, které živí ambice rozjet svůj start-up v oblasti technologií, výroby a stavebnictví nebo služeb v oblasti mezilidských vztahů.
Někteří z nich se netají globálními ambicemi. David Ettel s Nanotechnou například již jedná ve Francii a Německu, podobně Jiří Junek ze Spektra Sense si klade ambiciózní cíl získat 5 procent evropského trhu do šesti let. „Podobné globální ambice jsou přesně to, co Česku pomůže do budoucna. Jsme hrdí na to, že můžeme být součástí jejich cesty a že máme způsob, jak otevírat cesty a dávat těmto ambiciozním projektům šanci na život,” říká Jiří Ulvr, krajský radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.
Během tří měsíců pracovaly týmy na tom, aby si ověřily, zda je jejich nápad životaschopný a mají šanci uspět na trhu. „Nyní je na investorech, zda některý z projektů podpoří a pomohu mu na svět. I když vidím, že několik týmů už je v nějaké prototypové fázi a jejich nadšení je opravdu velké, takže pokud neuspějí zde, určitě budou mít ambice hledat finanční zdroje jinde,” vidí naději na vznik nových libereckých start-upů Philipp Roden, ředitel Lipo.ink.
První ročník programu VÝKOP potvrdil obecně známou pravdu. Jsme skvělým národem vývojářů, techniků a inovátorů. „Nicméně, jak ověřit zájem trhu a prodávat naše objevy je něco, v čem se ještě musíme zlepšit. Většina týmů reflektuje tuhle realitu a je fajn, že v tomto směru všichni vystoupili ze své komfortní zóny,” doplňuje Roden.
Pohled investorů shrnul za všechny Pavel Paickr, výkonný manažer společnosti Entry Engineering: „Je úžasné, kam se týmy za tak krátkou dobu posunuly. Překvapilo mne to. Ze všech oblastí, kterým se věnovali při rozvoji svého projektu, vidím potenciál ke zlepšení v jejich byznys plánu.”
Na všech absolventech bylo vidět především úlevu z úspěšně dokončeného akceleračního programu. Nadšení za všechny popsal Alan Fabik, duchovní otec projektu Ekolotoč: „Bylo fajn potkat se s ostatními týmy a dívat se, jak postupují celým programem. Navzájem jsme si moc pomáhali. Ve workshopech s odborníky jsem se vždy dozvěděl něco nového. Dalo mi to velký optimismus působit v tomto kraji.”
Konkrétní přínos vidí i Kamil Bělohlávek, který šel do Výkopu se svým konceptem obytné nástavby na automobil Roadboat: „Nevěděl jsem nic o byznysu a marketingu, teď už alespoň tuším a vím, na co je důležité se soustředit.”
Lipo.ink – Liberecký podnikatelský inkubátor byl zřízen na konci roku 2017 jako služba jeho obyvatelům a je součástí ARR - Agentury regionálního rozvoje, s.r.o. Jeho posláním je podpořit vznik a rozvoj inovativních firem v kraji a podpořit budoucí blahobyt Libereckého kraje. Činí tak přes řadu aktivit - především přes business poradenství na špičkové úrovni. www.lipo.ink
TZ Lipo.ink/Marek Roll