Liberečtí poslanci dostanou úkol od radnice - učinit přítrž praxi, kdy se smlouva po telefonu uzavře pouze vyřčeným souhlasem
Množící se krachy dodavatelů energií znovu oživily i na půdě liberecké radnice téma šmejdů a nevýhodných smluv uzavíraných po telefonu. „Už v loňském roce jsem s právníky z Frank Bold Advokáti připravil jednoduchou novelu občanského zákoníku (NOZ), která by takovým smlouvám učinila přítrž, resp. by jejich uzavření významně ztížila. Jde o úpravu § 1825, který chci ve spolupráci s našimi poslanci poslat do legislativního sněmovního kolečka,“ uvádí náměstek primátora pro kulturu, školství, sociální věci a cestovní ruch Ivan Langr (SLK).
Liberec má ve sněmovně hned dva poslance za SLK/STAN, kteří jsou souběžně i zastupiteli krajského města. Jan Berki a nově i Jarmila Levko tak dostanou "vyřešit úkol" zadaný v regionu.
Novela ponechává možnost sjednat smlouvy po telefonu, ale ruší jejich okamžitou platnost. Nově je považuje za účinné teprve ve chvíli, kdy zákazník smlouvu podepíše i v listinné (elektronické) podobě, kterou mu musí prodejce k podpisu povinně zaslat.
„Jinak řečeno: prodejcům už tedy nebude např. k zahájení služby stačit pouhé přitakání klientů do telefonu, ale klientovi naopak vznikne dostatečný prostor vše ještě promyslet, případně text smlouvy zkonzultovat. Odpadne tím největší riziko současné praxe, kdy prodejce tají důležité části smluv a klienta k verbálnímu souhlasu přiměje mnohdy manipulativními metodami. Poctivé obchodníky změna NOZ přitom nijak nezatíží, protože i podle současné úpravy musejí smlouvu klientovi tak jako tak dodatečně zaslat,“ uvádí dále náměstek primátora pro kulturu, školství, sociální věci a cestovní ruch Ivan Langr.
„Pokoušel jsem se loni úpravu ´propašovat´ do senátní novely NOZ, senátoři ale nechtěli jít cestou přílepku a spolehli se na ujištění tehdejší vlády, že po volbách přijde komplexní novela NOZ, která tuto věc zohlední. Jsem ale přesvědčen, že v souvislosti s padlými dodavateli energií není na co čekat, projednávání novely NOZ je vždycky složité a dlouhé, přitom můžeme včas zachránit třeba některé seniory od dalšího ožebračování,“ dodává náměstek Ivan Langr.
Pokud se lidé dostali do problémů s dodavatelem energií a řeší uzavření nové smlouvy, měli pamatovat na toto Patero obezřetného chování:
- nepouštějte cizí lidi/obchodní zástupce do svého bytu! Na území města Liberec platí zákaz podomního prodeje výrobků i služeb, nikdo si nemůže vstup do vaší domácnosti vynutit. Seriózní prodejci přitom vyřizují smluvní záležitosti výhradně v oficiálních kamenných zákaznických centrech,
- neuzavírejte ani smlouvu po telefonu! Tak se nikdy nedozvíte její přesné detaily, ale váš souhlas je přitom už závazný,
- pamatujte, že máte 14 dní na zákonné odstoupení od smlouvy bez udání důvodu (bohužel šmejdi vám dokument/smlouvu pošlou na samé hranici této časové lhůty),
- vsaďte na prověřené dodavatele,
- když už se dostanete do problému, neváhejte se včas obrátit na odborníky – Českou obchodní inspekci, občanskou poradnu Déčko Liberec, pobočku Člověka v tísni či Komunitní středisko Kontakt Liberec.
LB/Jana Kodymová