Lipo.ink: Výkop otevírá cestu sedmi projektům, od diagnostiky aut po vztekací místnost
Vztekací místnost, nová technologie pro diagnostiku aut či aplikace pečující o duševní zdraví – to jsou projekty, které zazářily ve finále libereckého inkubačního programu Výkop. Jeho cílem je podpořit talenty při rozjezdu podnikání a naučit je oslovit investory. Výkop již potřetí uspořádal Lipo.ink – Liberecký podnikatelský inkubátor.
V letošním finále své nápady představilo sedm podnikatelských týmů. Investory zaujala technologie FCD, která umožňuje přesnou diagnostiku aut na dálku, ale také projekty zabývající se mentálním zdravím. Ty se na Výkopu objevily hned dva. Prvním je aplikace 9 MIND, která funguje jako Duolingo se zaměřením na osobnostní rozvoj. Druhým je CrashLand, což je tzv. rage room neboli místnost, ve které bezpečně vybijete své negativní emoce. A jak? Jednoduše něco rozbijete, hodíte s tím o zem nebo do toho praštíte baseballkou.
„V dnešní době je těžké se odreagovat, proto jsme přišli s CrashLandem. Například Generace Z čelí tlaku ze strany okolí i sociálních sítí. Díky našemu projektu se můžete rychle vybít a vyplavit si endorfiny. Zničené věci se pak dají použít i dál, například při výtvarných workshopech pro děti,“ vysvětluje Kateřina Berná, zakladatelka projektu CrashLand.
Miláčkem publika se stali architekti
Získat praktické dovednosti v oborech jako inženýrství, marketing nebo design umožní platforma Praktify, která propojuje studenty vysokých škol s výzvami z praxe a nebojí se ani robotích zápasů. Studio T A K J A K se zase specializuje na tvorbu fyzických modelů, které slouží k prezentaci architektonických projektů. Architekti si navíc od diváků odnesli i cenu miláček publika.
Podpora talentů má smysl
„Výkop je tříměsíční inkubační program pro začínající podnikatele, kteří často přichází jen s
nápadem. V průběhu se učí, řekněme, podnikatelskou násobilku,“ říká Petra Sedláčková, manažerka programu Výkop.
Účastníci si odnesli spoustu vědomostí z různých oblastí podnikání, ať už jde o finance nebo legislativu. O tom všem se mohli poradit s experty a naučit se to zábavnou, a hlavně praktickou formou. Některým dal Výkop i víc, třeba Michal Fleischhans z FCD díky programu našel kolegu do svého týmu.
„Každý rok mě překvapí, kolik práce lze za pouhé tři měsíce zvládnout. Výkop se od našich ostatních inkubačních programů liší právě svou intenzitou. Rozhodnutí, které projekty podpoří, už je na investorech,“ uzavírá Petra Sedláčková.
Jsme teprve na začátku
Finále Výkopu sice skončilo, ale pro účastníky programu je to jen začátek. Nyní budou pilovat své projekty, přesvědčovat investory a hledat partnery, kteří jim pomůžou proměnit jejich nápady ve skutečnost. Inspirací je určitě aplikace Loveguard z minulého běhu, která zaujala investory natolik, že pomohli s její realizací. Který nápad bude následovat?
Pokud se chcete do dalšího kola Výkopu zapojit i vy, můžete se na webu programu už teď přihlásit na jarní běh. Čas na registraci je do 25. 3. 2025.
Lipo.ink – Liberecký podnikatelský inkubátor byl zřízen na konci roku 2017 jako služba obyvatelům Libereckého kraje a je součástí ARR – Agentury regionálního rozvoje, s. r. o. Jeho posláním je podpořit vznik a rozvoj inovativních firem v kraji a podpořit budoucí blahobyt Libereckého kraje. Činí tak přes řadu aktivit – především přes business poradenství na špičkové úrovni. www.lipo.ink
TZ/Lenka Sadvarová