Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Na kolejích univerzity v Liberci dnes kvůli legionelle roztočili kohoutky s cílem bakterii odstranit

27. 12. 2024 | 18:46

Na kolejích Technické univerzity v Liberci dnes kvůli legionelle v rozvodech roztočili všechny vodovodní kohoutky s cílem nebezpečnou bakterii odstranit. Na čtyřech ze šesti bloků kolejí Harcov bylo kvůli nadlimitnímu množství legionelly od 29. listopadu zakázané sprchování, na třech blocích se díky vysoké teplotě vody a chemii podařilo dostat kvalitu vody pod kontrolu, zákaz sprchování už platí jen na bloku A. K propláchnutí ale dnes přistoupili na všech blocích, řekl ČTK mluvčí univerzity Radek Pirkl.

kolej tul-budovy-harcov
Archivní foto

"Bakterie legionelly je schopna při použití vody ke sprchování, konkrétně při vdechování kontaminovaného aerosolu teplé vody, vyvolat u osob se sníženou imunitou akutní onemocnění dýchacího ústrojí - pontiackou horečku, legionelózu," uvedla již dříve mluvčí Krajské hygienické stanice v Liberci Zuzana Balašová. Běžné ostatní užívání teplé vody hygienici nezakázali, ke sprchování ale museli studenti využít blok F nebo blízké sportovní haly, kde je voda v pořádku. Zda dnešní propláchnutí rozvodů pomohlo, ukážou výsledky z laboratoře za několik dní.

"Pro nás je propláchnutí kohoutků novina, pracovníci kolejí dnes prošli všechny pokoje, aby pustili vodu ze všech kohoutků a sprch, aby tam ta chemizovaná a horká voda protekla," doplnil Pirkl. Studenty a studentky na propláchnutí rozvodů dopředu upozornili. Celá akce začala dnes ráno úderem 08:00. "Pracovníci kolejí chodili po pokojích, po buňkách, tam, kde studenti byli, je pustili, tam, kde nikdo nebyl, použili univerzální klíč, všude roztočili kohoutky v kuchyních a koupelnách, aby koncovky propláchli," popsal postup mluvčí univerzity.

Podle informací z hygieny a z mikrobiologické laboratoře se legionella týká všech vysokokapacitních ubytovacích zařízení typicky právě kolejí, hotelů, ubytoven, kde je víc podlaží. "Je to proto, že je tam nepravidelný provoz, někde na pokojích studenti nejsou třeba týden. Potom ta voda stojí právě v těch koncovkách, vzniká tam dočasné slepé rameno a to může být semeništěm legionelly," řekl Pirkl. Výhodný interval pro množení legionelly je od 20 do 40 stupňů, proto je v rozvodech teplé vody vyhláškou doporučeno 55 stupňů Celsia.

Zákaz sprchování teplou vodou platil od konce listopadu pro bloky A, B, C a E, postiženo bylo zhruba 1600 studentů. Škola jim snížení komfortu kompenzovala slevou na kolejném, kdy místo 120 korun za noc platí 80 Kč. Koleje na Harcově disponují v šesti ubytovacích blocích 2550 lůžky, díky výsuvným postelím je možné celkovou kapacitu kolejí ještě zhruba o 600 lůžek zvýšit. Propláchnout dnes museli pracovníci kolejí stovky kohoutků.

čtk