Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Na Noci s netopýry je třeba mít s sebou baterku, která vydrží svítit víc než hodinu

26. 08. 2019 | 9:35

Další 23. ročník mezinárodní noci pro netopýry se bude tradičně konat v Panském lomu před Hanychovskou jeskyní v pátek 30.8.2019 od 20:30 do 24:00 hod. Díky veřejné podpoře mají návštěvníci vstup zdarma a mohou zde se setkat se živými netopýry, vyslechnout přednášku a odnést si i propagační materiál.

netopIlustr
archivní foto

Koncem srpna se ve více jak 60 zemích světa koná Mezinárodní noc pro netopýry. Jednou z těchto zemí je i ČR. Ve které tato akce proběhne ve více jak 45 lokalitách a v letošním roce takových míst bude více než 50. Jednou z nich je již tradičně pořádá 36/02 ZO ČSOP při SCHKO JH ve spolupráci se správou CHKO JH a ČESONEM v Panském lomu u Liberce před vstupem do Hynychovské jeskyně.

Letošní již 23. ročník, už tradičně, se koná poslední pátek v srpnu. Tedy konkrétně v pátek 30.8.2019. Začátek akce pro veřejnost je ve 20:30 hod a konec je plánovaný přibližně na půlnoc. Po celou dobu konání akce mají návštěvníci možnost přijít a odejít kdykoliv aniž by přišli o něco z programu, ten poběží nepřetržitě.

Na louce před lomem bude diapřednáška o životě a zajímavostech našich i exotických netopýru s poutavým výkladem Miroslava Jóži, letos zcela nově pojatá. Tato přednáška bude v průběhu akce několikrát zopakována a to tolikrát dokud bude někdo mít zájem poslouchat. Přímo v Panském lomu před Hanychovskou jeskyní bude probíhat odchyt netopýrů a návštěvníci akce budou mít opět možnost vidět způsoby práce chiropterologu (odborníků na netopýry) v terénu, shlédnout žívá zvířata a malý odvážlivci dostanou možnost vypustit menší druhy spět na svobodu. Samozřejmostí je i možnost zakoupení propagačních materiálů s netopýry. Každý návštěvník dostane pamětní vstupenku.

archivní foto

Vstup na akci je zdarma díky finanční podpoře z prostředku prograsmu Biodiverzita ČSOP, Ekofondu města Liberec a Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody.

A jak se dostat na místo konání. Stačí dojet tramvají č.3 na konečnou v Horním Hanychově a dále pokračovat po zelené turistické značce cca 1 km (20 min volnou chůzí). Trasa bude označena šipkami s logem netopýra. Poslední tramvaje odjíždí do centra Liberce z Horního Hanychova v 23:00 a 23:11hod. Nutné vybavení pro každého návštěvníka je baterka schopná svítit déle než jednu hodinu.  Akce se bude konat i za nepříznivého počasí, pro tento případ bude na místě postavený provizorní přístřešek.

Daniel Horáček