Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Nebezpečnou legionellu se na vysokoškolských kolejích univerzity v Liberci zlikvidovat nepodařilo

16. 12. 2024 | 20:04

Chemií ani vysokými teplotami se zatím nepodařilo zlikvidovat nebezpečnou legionellu ve vodovodních rozvodech v areálu kolejí Harcov Technické univerzity v Liberci. Na čtyřech z šesti bloků kolejí dál platí zákaz sprchování, který tam hygienici vyhlásili na konci listopadu.

HarcovKolejeOK
Harcovské koleje TUL, foto archiv

ČTK to dnes řekl mluvčí univerzity Radek Pirkl. Škola zopakovala zvýšení teploty vody i dávkování chemie, další vzorky odebrala v pátek 13. října. Výsledky by tak měli mít před Štědrým dnem.

Bakterie se na vysokoškolských kolejích neobjevila poprvé, problém se vrací opakovaně, sprchování tak bylo na části kolejí zakázáno například i v letech 2016, 2018 nebo loni v dubnu. Překročení hygienického limitu pro bakterii na blocích A, B, C a E odhalila kontrola kvality teplé vody, které dělají hygienici pravidelně. Podle univerzity se zákaz sprchování týká 1600 ubytovaných. Škola jim proto do vyřešení problému o třetinu snížila kolejné ze 120 na 80 korun za noc. Sprchovat se mohou na bloku F nebo v blízkých sportovních halách.

"Situaci po konzultaci s krajskými hygieniky řešíme všemi dostupnými prostředky - dávkami chemie a zvýšením teploty v bojlerech a ještě navíc opakovaným navyšováním teploty vody až na 70 stupňů každou noc," doplnil Pirkl. Náhradní sprchování je podle něj pro studenty zajištěno na bloku F a přes víkend mohou také využít sprchy blízkých sportovních hal univerzity. Připravuje se podle něj i další opatření, kdy chtějí v pátek 27. prosince obejít všechny ubytovací jednotky a propláchnout kohoutky a sprchy v postižených blocích.

"Bakterie legionelly je schopna při použití vody ke sprchování, konkrétně při vdechování kontaminovaného aerosolu teplé vody, vyvolat u osob se sníženou imunitou akutní onemocnění dýchacího ústrojí - pontiackou horečku, legionelózu," uvedla již dříve mluvčí Krajské hygienické stanice v Liberci Zuzana Balašová. Běžné ostatní užívání teplé vody hygienici nezakázali, sprchovat se ale studenti musí chodit do sousedních budov, kde je voda v pořádku. Zákaz bude platit do doby, než laboratoř potvrdí, že voda splňuje hygienické limity.

Legionella se obvykle vyskytuje a množí v teplovodních potrubích, bojlerech a klimatizacích. Před zvýšeným výskytem bakterií legionelly ve vodovodních rozvodech v souvislosti s úsporami energií varují hygienici opakovaně. Výhodný interval pro jejich množení je od 20 do 40 stupňů, proto je v rozvodech teplé vody vyhláškou doporučeno 55 stupňů Celsia, které zamezují výskytu legionelly v potrubí a v teplé vodě.

"Bakterie legionelly způsobují dvě onemocnění, je to legionářská nemoc a pak pontiackou horečku, která je podobná chřipce. V prvním případě to může končit až úmrtím. Výskyt pontiacké horečky je pro nás signálem, že legionella je v tom systému přítomna ve velkém množství," řekla již dříve ČTK ředitelka krajské hygienické stanice Jana Loosová. Nejrizikovější skupinou náchylnou k nemoci jsou podle ní muži starší 50 let.

čtk