Některé fakulty Technické univerzity v Liberci pokračují v distanční výuce
Některé fakulty Technické univerzity v Liberci pokračují navzdory dalšímu rozvolňování v distanční výuce. Týká se to zejména fakulty ekonomické a pedagogické, řekl dnes ČTK mluvčí univerzity Radek Pirkl. Díky dalšímu zmírňování koronavirových opatření se dnes mohli na vysoké školy vrátit další studenti, a to ve skupinkách do 20 lidí. Jde o studenty prvních ročníků a všechny, kdo mají praktickou výuku.
"Na libereckou univerzitu se zatím nevrátili všichni. Vrátili se hlavně studenti technických programů, protože ti potřebují do laboratoří, máme tady také architekty, kteří mají ateliérovou výuku v malých skupinkách. Jsou to výuky, které se nedají nahradit doma," doplnil Pirkl. Na distanční výuce podle něj zůstaly hlavně humanitní obory. "Kompletně on-line je ekonomická fakulta a z velké části také studenti fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické," dodal mluvčí univerzity.
Vysoké školy letos musely kvůli zhoršující se covidové situaci přejít už na začátku akademického roku na distanční výuku. Podle prorektora pro vzdělávání Miroslava Žižky to zkomplikovalo studium zejména studentům prvních ročníků, kteří se nemohli seznámit se školou a neznali její informační systémy. Do 12. října byla možná ještě prezenční praktická výuka, pak i tu vláda zakázala. Jedinou výjimkou byla klinická a praktická výuka a praxe studentů zdravotnických oborů, což se v Liberci týkalo zhruba 520 budoucích zdravotníků. Nejvyšší ročníky se mohly vrátit 25. listopadu.
Liberecká univerzita vznikla z Vysoké školy strojní a textilní. K původním fakultám strojní a textilní přibyly v letech 1990 až 1995 další čtyři - pedagogická, ekonomická, architektury a mechatroniky a od roku 2016 má škola sedmou Fakultu zdravotnických studií. Aktuálně v Liberci studuje na 6400 mladých lidí. Zhruba čtvrtina z nich využívá ubytování na vysokoškolských kolejích. V době uzavření vysokých škol zůstalo na kolejích kolem 700 studentů, šlo zejména o zahraniční, ale také o ty, kdo mají na kolejích trvalé bydliště, a dále o studenty, kteří pomáhali ve zdravotnických nebo sociálních zařízeních a také s péčí o děti zdravotníků a záchranářů.
čtk