Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Někteří rodiče podali v Liberci žádost o přijetí dítěte do deseti školek. Padl tak nový rekord

10. 06. 2024 | 18:38

Někteří rodiče podali letos v Liberci žádost o přijetí dítěte do deseti městských mateřských škol. Jde o rekord, předchozím maximem bylo devět školek. Novináře o tom informoval náměstek primátora pro školství Ivan Langr (Starostové pro Liberecký kraj).

dítěBubliny
ilustrační foto

Radnice stotisícového města je zřizovatelem 34 mateřských škol, které od podzimu přijmou 874 dětí. Žádostí ale bylo výrazně více. "Ta velká disproporce mezi počtem volných míst a počtem podaných žádostí je poměrně běžná a vyplývá z toho, že mnozí rodiče nám podají daleko více žádostí, než je doporučený počet tři. Letos bych řekl, že je největší počet těch rodičů, kteří podali více než tři žádosti, tedy mezi čtyřmi a deseti," řekl Langr.

Rodičů, kteří letos podali žádost o přijetí dítěte do deseti mateřských škol, bylo podle něj deset. "A celkem dětí, které mají žádost ve více než třech mateřských školách, je 140," dodal náměstek.

Zápisy podle něj ještě zcela uzavřené nejsou, z dosavadních údajů ale vyplývá, že školky města budou moci přijmout všechny děti starší tří let. Těch by mělo být do 800. "Prakticky dokážeme, tak jako každý rok nabídnout mateřskou školu minimálně těm dětem, které dosáhnou tří let věku k 31.8.," uvedl náměstek. Dostane se tak podle něj i na některé děti, které oslaví třetí narozeniny až v průběhu příštího školního roku, tedy od září 2024 do léta 2025. V tomto období je narozeno zhruba 230 dětí přihlášených k zápisu do městských školek v Liberci.

Pro děti z jiných obcí je šance dostat se do některé městské školky v Liberci mizivá. "Z cizích obcí pár žádostí máme, nicméně dlouhodobě deklarujeme, že liberecké mateřské školy dokážeme nabídnout takřka výhradně našim malým občanům. Takže možnost dostat se je minimální, ve výjimečných případech," dodal Langr.

čtk