Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

O čistotu centra Liberce se bude starat nový plně elektrický komunální vysavač

18. 12. 2019 | 13:13

Pracovníci Komunitních prací Liberec získaly nového pomocníka při každodenním čištění města. Plně elektrický komunální vysavač Glutton s vlastním pojezdem dokáže efektivně a zároveň bezhlučně odstraňovat odpadky jako plechovky, skleněné lahve, pet lahve, nedopalky či psí exkrementy. Přístroj, který už v České republice využívá zhruba 40 měst, vyšel na 420 000 korun bez DPH.

vysavac kpl perex-1
Foto: MML

„Komunitní práce Liberec dosud nasazovaly na ruční úklid šedesát pracovníků, které jsme teď posílili tímto kvalitním strojem s vysokým sacím výkonem. Komunální vysavač nám hodně pomůže především v památkové zóně, kde je kvůli vysoké koncentraci lidí denně potřeba čistit ulice od odhozených nedopalků a odpadků. Věřím, že od příštího roku tak bude centrum města opět čistší. Lidé uvidí tento stroj operovat v ulicích mezi horním a dolním centrem města každý den,“ konstatoval primátor Jaroslav Zámečník s tím, že pokud se komunální vysavač osvědčí, mohl by v příštím roce přibýt ještě jeden.

Podle ředitele Komunitních prací Liberec Tomáše Kratochvíla přístroj rozhodně pomůže zefektivnit čištění centra města. „Předpokládáme, že stroj bude parkovat na terminálu Fügnerova, odkud bude jezdit Moskevskou ulicí na náměstí před radnici, potom Pražskou ulicí dolů na Soukenném náměstí a zpět k terminálu,“ přiblížil Tomáš Kratochvíl.Foto: MMLKomunální vysavač je díky elektrickému pohonu tichý a nevycházejí z něj žádné splodiny. K obsluze stačí jeden člověk, který pracuje s vysávací hubicí a ovládáním. Stroj se pak pohybuje sám. Jde o belgický výrobek, který je na trhu od roku 1994 a má za sebou dlouhou dobu vývoje.

MML/Jan Vrabec