O sdílená kola mají v Liberci zájem studenti, jsou pro ně alternativou k městské hromadné dopravě
O sdílená kola mají v Liberci zájem zejména studenti. Využívají je jako alternativu k MHD. Naznačují to dosavadní data, která má radnice k dispozici. Novináře o tom informoval náměstek primátora Liberce Adam Lenert (ANO). Bikesharing testuje město po několikaleté odmlce od léta, službu provozovanou firmou Nextbike bude vyhodnocovat na konci roku.
"Podrobnější analytickou část představím asi v prosinci, až budeme mít data kompletní," řekl Lener. Získaná data chce Liberec využít i jako podklady pro chystanou vyhlášku, která by měla určovat, kde bude možné odstavovat sdílená kola či koloběžky a eliminovat další problémy spojené s touto službou.
V Liberci je v rámci bikesharingu 150 kol na 50 stanovištích. K dispozici budou do poloviny listopadu. Díky studentům zájem o sdílená kola po letních prázdninách stoupl. "Výpůjčky výrazně vzrostly. To jsme očekávali a nárůst je způsobený tím, že do města přicestovali studenti zejména technické univerzity," uvedl Lenert (ANO).
Za září bylo podle něj přes 2200 výpůjček, z toho 1987 do 15 minut, kdy uživatel za půjčení kola neplatí. "Takže se ukazuje, že je to opravdu používané na krátké vzdálenosti s tím, že ty nejlepší stanice jsou Fügnerova, Soukenné náměstí a plavecký bazén. To se změnilo, protože v předchozích měsících to byla zoologická a muzeum," dodal náměstek.
Liberec letos bude stát bikesharing téměř milion korun, z toho ze své kasy zaplatí 480.000 korun a půl milionu z dotace získané od Libereckého kraje. Kromě Liberce jsou v kraji sdílená kola už jen v sousedním Jablonci nad Nisou.
čtk