Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

O zakázku na modernizaci rušné dvojité křižovatky ve Švermově, Žitavské a Jungmannově ulici v Liberci neměl nikdo zájem

22. 06. 2022 | 16:26

O zakázku na modernizaci rušné dvojité křižovatky ve Švermově, Žitavské a Jungmannově ulici v Liberci za 13,5 milionu korun bez daně neprojevila zájem žádná stavební firma. Radnice soutěž vypíše znovu a tentokrát už nestanoví maximální cenu. Napřímo navíc osloví pět firem. Novináře o tom dnes informoval náměstek primátora Jiří Šolc (Starostové pro Liberecký kraj).

silniceCHlapi
ilustrační foto

"Právě dnešní turbulentní trh s cenami stavebních materiálů a vysoká míra inflace mohly být důvody, proč se potenciální dodavatelé do původní soutěže nepřihlásili, protože jim to zkrátka ekonomicky nevycházelo, aby se vešli do maximální ceny zakázky," uvedl náměstek. Obavy z toho, že cena výrazně naroste, ale nemá.

Nepříjemnou komplikací je podle něj to, že modernizace křižovatky nezačne s letními prázdninami, jak původně zamýšleli. "Přesně dojde na to, co jsem nechtěl, kdy stavební práce, když to dobře dopadne, tak vypuknou až ve druhé polovině léta a potáhnou se až do podzimu," řekl. Očekává, že kvůli tomu bude radnice čelit kritice motoristů.

Dvojitá křižovatka pod dálničním průtahem a železničním viaduktem patří mezi dopravně nejzatíženější ve stotisícovém městě, denně přes ní projede přes 10.000 aut a její rozšíření je nezbytné. Cesty z ní vedou na průtah, k soudu a dál do centra města, k vlakovému a autobusovému nádraží a do čtvrtí Růžodol a Františkov. Jde i o spojnici využívanou při cestě do průmyslové zóny Jih.

Zásadní chystanou úpravou je přidání dvou jízdních pruhů v Žitavské ulici, v úseku od tramvajových kolejí pod viaduktem v Hanychovské ulici ke křížení se Švermovou ulicí. Je to jediný úsek v tomto dopravním uzlu, kde je po jednom pruhu ve směru jízdy. Nezřídka se tak stává, že stojící auta blokují provoz na tramvajové trati. Pruh přibude i pro nájezd na průtah z Jungmannovy ulice a vlastní pruh budou mít také auta odbočující na průtah ze Švermovy ulice.

čtk