Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Odstartoval prodej vánočních ozdob a dekorací na podporu onkologicky nemocných a jejich blízkých

09. 12. 2022 | 8:34

AKTUALIZOVÁNO: Nákupem vánočních ozdob a dekorací mohou ode dneška lidé v Liberci přispět do sbírky na pomoc nemocným rakovinou a jejich rodinám. Stánek Centra Amelie, které od roku 2006 poskytuje nemocným sociální poradenství a psychologickou podporu, najdou zájemci až do 15. prosince v obchodním centru Forum.

Loni vynesl vánoční prodej 70.000 korun, organizátoři doufají, že letos bude alespoň stejně úspěšný. Při zahájení prodeje to dnes ČTK řekla koordinátorka projektu Petra Kuntošová.

Charitativní akce se koná počtvrté, vždy má dvě části. Od začátku prosince mohli lidé do sbírky darovat vánoční ozdoby a dekorace, přispěla i řada firem. "Sešlo se nám skoro 3000 předmětů s vánoční tematikou," doplnila Kuntošová. Dnes začala druhá část sbírky - prodej. Lidé si mohou za symbolické ceny ozdoby koupit - udělat sobě nebo někomu dalšímu radost dárkem, a zároveň tak přispět na pomoc lidem, kteří ji potřebují. "Výběr je opravdu velký a ceny jsou nižší než někde v prodejně, jsou tu i věci, které dělali děti a senioři, tam je příspěvek dobrovolný," dodala.

Získané peníze pomohou udržet pro klienty bezplatné služby, které by si jinak často nemohli dovolit. "Potýkáme se se snížením příjmů z veřejných zdrojů i od komerčních dárců. Vzhledem k tomu, jaká je situace ve společnosti, a jak lidi šetří, tak já bych byla vděčná kdybychom obdrželi minimálně stejnou částku jako minulý rok, když to bude víc, zlobit se nebudu," řekla koordinátorka. Podpora psychologa či pomoc sociálního pracovníka při vyřízení dávek a služeb, které Centrum Amelie poskytuje, jsou podle ní pro nemocné a jejich rodiny často stejně důležité jako vlastní léčba.

Výtěžek sbírky pomáhá ale financovat také nejrůznější aktivizační činnosti pro nemocné, jako je plavání, zdravotní cvičení nebo tvoření, které jim pomáhají usnadnit návrat do života. Letos v létě zahájilo centrum také nový dobrovolnický program ve spolupráci s Krajskou nemocnicí Liberec, který má pomoci zpříjemnit pacientům s rakovinou pobyt v nemocnici. "Cílem sbírky je proto také informovat veřejnost o fungování Amelie v Liberci,“ dodala koordinátorka projektu.

Jak velkou pomocí je práce centra pro nemocné, potvrdila ČTK paní Helena. Spolu s nemocnou dcerou nejprve před pěti lety využily sociální poradenství. "Teď navštěvujeme i další aktivity - trénink paměti, vycházky či plavání. Důvodem našich stálých návštěv je setkávání se s lidmi s podobným onemocněním, kteří mají chuť dělat něco pro sebe a díky Amelii se tak zapojovat do běžného života. Díky těmto aktivitám se udržujeme v dobrém zdravotním a duševním stavu. Zároveň nás to obohacuje a pomáhá zvládat různá úskalí s nemocí spojená," dodala Helena.

čtk

Více informací o organizaci a jejích aktivitách lze nalézt na www.amelie-zs.cz