Opatření, jež mají snížit rizika šíření koronaviru, ovlivnila i zpovědi. Lidé se musí objednávat a chodí jich méně
Opatření, jež mají snížit rizika šíření koronaviru, ovlivnila i zpovědi. V Liberci je před Velikonocemi o ně výrazně menší zájem než bývá obvykle. ČTK to dnes řekl arciděkan římskokatolické církve v Liberci Radek Jurnečka. Na zpovědi je třeba se podle něj objednat, nekonají se ve zpovědnici a kněží se vidí se zpovídaným.
V minulých letech před Velikonocemi na zpověď v hlavním libereckém kostele sv. Antonína Velkého obvykle čekal dav lidí, letos jich je méně. "To bývaly stovkové počty, teď spíše desítkové," řekl Jurnečka. Řada lidí zpověď podle něj nechává na dobu po Velikonocích, až se opatření zmírní. "Dělané je to nyní tak, že je čas zpovědi domluvený dopředu. Lidé vědí, v kolik hodin dorazit," řekl arciděkan. Pro zpovědi nyní slouží zimní kaple, další v pořadí čeká sám v rozlehlém kostele. Zpověď tváří v tvář podle Jurnečky každý vnímá jinak. "Pro některé je to příjemnější, pro jiné méně," řekl. Oba účastníci zpovědi mají roušky, podle Jurnečky mají k dispozici i náhradní.
Opatření spojená s koronavirem se dotkla i mší. V kostele je při ní nyní jen celebrant, tedy kněz sloužící mši. Obřad se nahrává a zájemci si ho mohou pustit na internetu. "Ze začátku to bylo dost děsné, hlavně první dvě mše, protože mluvit do krabičky pro mě bylo nepřijatelné. Trvalo mi chvíli, než jsem si v hlavě srovnal, že na druhém konci sedí lidé, kteří by jinak mohli být v kostele, a jiná možnost není. Tak zaplaťpánbůh, že máme aspoň tuto technologii," uvedl arciděkan.
Častěji než dřív si s ním nyní také chtějí promluvit vězni z liberecké věznice, kteří stojí o služby kaplana. "Protože jak jsou omezené návštěvy, tak touha s někým si promluvit je větší," uvedl arciděkan. To se podle něj týká i lidí z ulice. "Čas od času k nám přišli, že mají hlad nebo něco podobného. Nyní jich přibývá a nechtějí jen jídlo, ale i popovídat si," dodal Jurnečka.
čtk