Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Opěrná zeď v Hvězdné ulici už neslouží sprejerům. Místním lidem tvůrci graffiti vadili

08. 07. 2024 | 14:26

V minulém roce vznesli obyvatelé z ulice Hvězdná požadavek na to, aby se přestalo sprejovat na opěrnou zeď u panelových domů.

liberec hvězdná ulice lb 425933003 778238077679979 6103835883788052893 n
Posprejovaná zeď v Hvězdné ulici, dole v galerii je zeď s nově vysazenou zelení, foto: LB

Tato zeď sloužila dlouhá léta liberecké sprejerské komunitě, ale občanům již došla trpělivost. Především tamním obyvatelům vadilo intenzivní sprejování spojené s hlukem a zápachem z používaných barev a hlasitá hudba, kterou si k tomu tvůrci graffiti pouštěli.

Proto město rozhodlo, že tato plocha bude vyřazena z oficiálních míst pro tuto tvorbu. Prvotním záměrem bylo na místě vytvořit obraz (jednotné legální graffity), které by se již nepřemalovávalo, ale k tomu nakonec nedošlo. Odbor ekologie a veřejného prostoru proto přistoupil ke druhé variantě, jak tuto zeď zvelebit, a to k jejímu nátěru a osázení popínavými rostlinami.  

Na asi 65 metrů zdi tak byla instalována lanka, která budou sloužit jako opora pro nově vysazenou zeleň. Popínavé rostliny v budoucnu plochu porostou společně s již rostoucím břečťanem a dojde tak k celoplošnému ozelenění původně nevzhledné betonové zdi. Na závěr si dovolíme poprosit občany, aby neparkovali na nově osázených zelených pásech, aby nedošlo k úhynu rostlinek.

www.liberec.cz