Památku obětí komunistického režimu uctilo dnes v Liberci vedení města, kraje i veřejnost
Památku JUDr. Milady Horákové a mnoha dalších perzekuovaných a usmrcených obětí československého komunistického režimu uctilo dnes dopoledne v Parku Paměti národa vedení města, primátor Jaroslav Zámečník, Adam Lenert, Vojtěch Prachař, dále hejtman Libereckého kraje Martin Půta, zastupitelé města a Libereckého kraje a další významné osobnosti kulturního, politického a společenského života.
- Z politických důvodů bylo v komunistickém Československu popraveno 232 lidí
- Při pokusu uprchnout přes železnou oponu zemřelo nejméně 450 lidí
- Komunistickými věznicemi prošlo více než 205 000 politických vězňů
- Do exilu odešlo v letech 1948 a 1987 nejméně 170 938 občanů
- A jen po okupaci v roce 1968 emigrovalo dalších 100 až 150 tisíc lidí, celkem až 300 tisíc v období 1968 až 1989
„To nejsou jen čísla. To jsou lidské osudy, rodiny, které se rozpadly, životy, které se už nikdy nevrátily do svých původních kolejí," poznamenal v proslovu u příležitosti Dne památky obětí komunistického režimu a 76. výroční od justiční vraždy Milady Horákové primátor Liberce Jaroslav Zámečník.
Facebook/Liberec.cz




