Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Petr Syrovátko převzal usnesení o zahájení trestního stíhání, vinu odmítá. Jsem hluboce přesvědčen, že jde o pouhé nedorozumění, vzkázal

12. 04. 2024 | 12:00

AKTUALIZOVÁNO: V korupční kauze spojené s libereckou radnicí je obviněný i předseda představenstva liberecké stavební, developerské a investiční společnosti Syner Group a prezident hokejového klubu Bílí Tygři Liberec Petr Syrovátko. Usnesení o zahájení trestního stíhání si převzal dnes, vinu ale odmítá, vyplývá z jeho prohlášení, které má ČTK k dispozici.

PS
Petr Syrovátko.

V případu rozděleném na tři části je tak obviněných osm lidí, dva z nich soud ve čtvrtek poslal do vazby.

"Jsem hluboce přesvědčen o tom, že jde o pouhé nedorozumění a že se vše co nejdříve vysvětlí. Z této situace jsem velmi smutný, a to zejména kvůli mým blízkým, ale také všem zaměstnancům skupiny SYNER Group, obchodním partnerům naší skupiny a přátelům, fanoušky Bílých Tygrů nevyjímaje. Už kvůli tomu, že jsem jedním z akcionářů SYNER Group, mě mrzí, že tato situace může vrhat negativní stín na celou skupinu a značku SYNER," uvedl Syrovátko. V prohlášení také uvedl, že za posledních deset let společnost SYNER pro liberecký magistrát nic nestavěla.

Podle údajů z webu Hlídač státu poslední zakázku od města SYNER získal v roce 2014, šlo o rozšíření systému odděleného sběru odpadů za bezmála 900.000 korun bez daně.

Náměstkyně krajské státní zástupkyně Kateřina Doušová dnes pro ČTK uvedla, že k prohlášení P. Syrovátka se nemůže a nebude vyjadřovat. "Mohu pouze potvrdit, že vámi jmenovaný dnešního dne převzal usnesení o zahájení trestního stíhání a jeho trestní stíhání je vedeno na svobodě. K policejnímu orgánu se dle jím avizovaného sdělení tedy dostavil," uvedla Doušová.

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v úterý zasahovali ve dvou budovách liberecké radnice a v soukromém S toweru, který vlastní Syner Group. V první větvi případu je obviněno šest lidí, z toho dva jsou stíhaní vazebně, kvůli podezření z korupčního jednání při zadávání veřejných zakázek na opravy komunikací zejména v Liberci. Soud uvalil ve čtvrtek vazbu na vedoucího odboru správy veřejného majetku libereckého magistrátu Lukáše Hýbnera a spolumajitele liberecké firmy Investing CZ Josefa Nadrchala.

Druhá větev se týká náměstka primátora pro majetkovou správu, sport a sportovní infrastrukturu Petra Židka (ODS) a od dnešního dne i Petra Syrovátka, oba jsou obviněni. Státní zastupitelství už dříve naznačilo, že v této části šetří možnou trestnou činnost korupčního charakteru spojenou se zneužitím veřejné funkce k získání prospěchu či informační výhody pro jiné subjekty v souvislosti s majetkovými operacemi liberecké radnice.

Ve třetí část kauzy, jež se týká Libereckého kraje, zatím nikdo obviněný nebyl. Podle státního zastupitelství zatím nelze v této věci podat žádné další podrobnější informace. Kvůli třetí větvi případu byl podat na policii vysvětlení také liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj), bližší informace kvůli mlčenlivosti novinářům neřekl.

čtk

Dokument: Prohlášení pana Petra Syrovátka

V reakci na mnohé mediální spekulace ohledně mé osoby potvrzuji, že jsem dnešního dne převzal usnesení o zahájení trestního stíhání mé osoby. Ke sdělování jakýchkoliv detailů nejsem bohužel více oprávněn.

Rád bych nicméně uvedl následující. Není pravdou, jak některá média prezentovala, že bych se vyhýbal spolupráci s Policií ČR. Od prvního kontaktu poskytuji plnou součinnost a budu tak činit i nadále.

Jsem hluboce přesvědčen o tom, že jde o pouhé nedorozumění a že se vše co nejdříve vysvětlí. Z této situace jsem velmi smutný, a to zejména kvůli mým blízkým, ale také všem zaměstnancům skupiny SYNER Group, obchodním partnerům naší skupiny a přátelům, fanoušky Bílých Tygrů nevyjímaje. Už kvůli tomu, že jsem jedním z akcionářů SYNER Group, mě mrzí, že tato situace může vrhat negativní stín na celou skupinu a značku SYNER. Ač se v médiích objevují informace, že šetření policie se týká stavebních zakázek Města Liberce, zdůrazňuji, že společnost SYNER pro město již 10 let nic nestavěla. V této souvislosti apeluji na všechna média, aby byla při informování objektivní.

Samozřejmě budu usilovat o co nejrychlejší očištění mého jména a eliminování negativního dopadu na skupinu SYNER Group, všechny její společnosti a zaměstnance. S čistým svědomím chci ubezpečit všechny fanoušky Bílých Tygrů, že náš klub pokračuje v plné přípravě na nový ročník a pevně věřím, že s podporou našich obchodních partnerů zajistíme krásné zážitky v příštích sezónách.

Petr Syrovátko

Výkonná rada ODS zrušila členství dvěma členům, usnesením zároveň odebrala licenci Místnímu sdružení v Liberci

Výkonná rada ODS 12. dubna 2024 ve večerních hodinách v návaznosti na závažné pochybnosti a podezření z korupčního jednání v Liberci rozhodla přijatým usnesením o ukončení členství panu Petru Židkovi a panu Petru Syrovátkovi. Petr Židek byl vyzván, aby z věci vyvodil patřičné důsledky, a rezignoval na své funkce, nicméně výzvu odmítl. Ve stejné věci byl Petr Syrovátko vyzván k pozastavení členství. Oba pánové výzev neakceptovali, proto Výkonná rada ODS využila těchto mimořádných nástrojů. Výkonná rada zároveň rozhodla o zrušení Místního sdružení Liberec, čímž došlo k jeho zániku. 

Jakub Skyva, tiskový mluvčí ODS