Radnici zdobí ochranovská hvězda - rombokubooktaedr s 26 stěnami. 18 z nich jsou čtverce a 8 rovnostranné trojúhelníky

23. 11. 2021 | 10:46

Obří ochranovská hvězda už zdobí libereckou radnici. Zatím nesvítí, ale zářit bude po celý advent. Vánoční osvětlení tentokrát instalovaly Technické služby města Liberec, p. o., které správu veřejného osvětlení a světelné signalizace převzaly v letošním roce po společnosti Eltodo. Nazdoben už je i vánočí strom, uvedlo vedení krajského města na FB profilu Liberec.cz.

ochrHvezda1
Foto: FB Liberec.cz

Ochranovská hvězda, případně moravská hvězda nebo herrnhutská hvězda, je označení vánoční ozdoby oblíbené a rozšiřované především v německém prostředí a v místech ovlivněných Moravskými bratry.

Právě v jejich komunitě v Ochranově (německy Herrnhut) v saské Horní Lužici hvězda v roce 1821 vznikla, původně jako pomůcka pro školní výuku. Postupem času se staly oblíbenými a výroba rostla. Roční produkce manufaktury Moravských bratří v Ochranově je přibližně 700 000 kusů ročně (rok 2017).

Základ hvězdy tvoří rombokubooktaedr, který má 26 stěn, z nichž 18 jsou čtverce a 8 rovnostranné trojúhelníky. Ten není vidět, jelikož je k němu připevněno 26 paprsků, 18 se čtvercovými a 8 s trojúhelníkovými hroty, které bývají o něco kratší. Nahoře na hvězdě bývá háček na zavěšení či je tudy dráty přivedena elektřina, jelikož uvnitř hvězdy je zdroj světla (světelná dioda, dříve žárovka). Horní paprsek proto někdy chybí.

Tradičními barvami hvězdy jsou bílá, žlutá nebo červená. Ochranovská hvězda (pod názvem Herrnhuter Stern – „herrnhutská hvězda“) je oblíbená v celém Německu, zejména v Sasku, kde Ochranov leží.

https://cs.wikipedia.org/wiki

Foto: FB Liberec.cz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace