Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Rakovina, šikana, transgender, smrt… a děti?! To je 1. ročník Filmového festivalu tabu témat

21. 06. 2024 | 16:14

Týden před zahájením 58. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se v Liberci uskuteční 1. ročník Filmového festivalu tabu témat (FFTT). Autorkou projektu je liberecká herečka Divadla F. X. Šaldy Jana Hejret Vojtková, která se nebojí s dětmi mluvit o neobvyklých tématech a zpracovávat je pomocí arteterapie. V minidivadélku HáeSko vzniklo několik filmů, které se zabývají transgenderem, šikanou nebo onkologickým onemocnění.

film video
Ilustrační foto

Filmy se budou promítat během celého dne a po každém filmu bude následovat beseda s odborníky. Filmy bude zároveň hodnotit odborná porota, ve které zasedne herec Petr Klimeš, pedagožka Vyšší odborné školy herecké Michaela Jadrná a influencerka Nikol Höfnerová.

Festival rozhodně nebude v ponurém duchu, jsou připraveny dílničky pro děti, herecký a hlasový workshop a také koncert. Celá akce se koná pod záštitou náměstka primátora pro kulturu, školství a cestovní ruch pana Ivana Langra. Vše se uskuteční v prostorách minidivadélka HáeSko na Pastýřské ulici v Liberci.

Celý festival má ještě jedno důležité poslání – je věnován Tomovi. Tom je onkologicky nemocný pacient a na festivale bude mít premiéru film „Jedna ruka tleská“, který vystihuje jeho životní příběh.

Jedná se o startovní první ročník a Jana Hejret Vojtková by druhý ročník ráda rozšířila: „Chceme prorazit do škol, děti by mohly natočit (na telefony, které mají pořád v ruce) svůj svět, svýma očima. Festival by nabral další rozměr.“

Filmový festival tabu témat se uskuteční tuto sobotu 22. 6. 2024 od 13:00 do 22:00 a všichni jste srdečně zváni.

TZ