Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Rezidence RoSa: Oproti Praze se tam stěhují mladší senioři a manželské páry. Obsazena už je více než polovina bytů

15. 10. 2022 | 15:25

V Liberci dokončili poslední ze tří bytových projektů v areálu bývalých Montážních závodů v centru. Na místě průmyslového podniku se postavilo téměř 300 nových bytů, a to jak družstevních, tak do vlastnictví. Jak už jsme informovali, nyní dokončená Rezidence RoSa nabízí 98 nájemních bytů s kompletními službami pro seniory.

RezidenceRoSa Liberec 4 září 22
Foto: RoSa

První obyvatelé se začali stěhovat v srpnu, teď je obsazena více než polovina bytů, řekla ČTK zakladatelka projektu Anna Ježková.

Zájemci mohou volit byty od garsonek po prostorné byty 3+kk, nájemné začíná na 16.500 korunách měsíčně. "Zájem o byty je velký, evidujeme deset až 12 kontaktů týdně. Překvapivě tady v Liberci je zatím větší zájem o větší byty, ty největší byly obsazené jako první. Oproti Praze se nám sem stěhují mladší senioři a manželské páry," doplnila Ježková. Nájemné zahrnuje podle ní základní služby, energie, připojení k internetu, odpady, ale v ceně jsou také třeba pohotovostní asistenti.

Byty, které si mohou obyvatelé zařídit vlastním nábytkem, jsou postavené tak, aby seniorům plně vyhovovaly. Jsou bezbariérové, mají dostatečně široké dveře, aby jimi projel i vozík, v koupelnách jsou neklouzavé dlažby a sprchové kouty, například i kliky na oknech jsou v takové výšce, aby na ně senioři bez problémů dosáhli. "Součástí je například i vývod na pračku v kuchyni i v koupelně, protože pro většinu seniorů je důležité, že si mohou sami vyprat," dodala Ježková.

RoSa se může pochlubit i ekologickým provozem - vytápění i teplou vodu zajišťuje tepelné čerpadlo, které získává teplo ze zemních vrtů. I díky tomu zatím nemusel provozovatel zvyšovat ceny služeb. "Ceny držíme tak, jak jsme je připravili, snažíme se vyjednávat s našimi dodavateli, abychom je nemuseli měnit příští rok o inflaci, abychom je udrželi," řekla Ježková. Pokud si někdo ze zájemců bydlení v RoSe rozmyslel, nebylo to podle ní kvůli ceně, ale většinou kvůli zhoršení zdravotního stavu. Nepřetržitou zdravotní péči nejsou v RoSe seniorům schopni zajistit.

V rezidenci jsou také služby jako kadeřnictví, kompletní zdravotní péče včetně zubaře, praktického lékaře nebo fyzioterapeuta. Zdejší Centrum RoSa nabízí i pro seniory zvenčí kurzy trénování paměti, zdravotní cvičení, nordic walkingové procházky s instruktorkou, ale také možnost hrát divadlo, účastnit se koncertů, přednášek a výstav a jiných společenských akcí. "Komplex je hotový, ještě nám zbývá dokončit restauraci. Doufáme, že otevřeme před Vánoci a budeme tam mít vánoční večírek," dodala Ježková.

čtk