S humanitární pomocí z Liberce se na Ukrajinu vrací i jeden ze studentů TUL. Připojí se v Kyjevě k domobraně
Zásilku plen, potravin a dalšího vybavení určeného především pro děti vypravila dnes Technická univerzita v Liberci (TUL) do válkou postižené Ukrajiny. Rozhodli se tak podpořit ukrajinského studenta oboru záchranář Ivana Ivlieva, který přerušil studium, aby se mohl připojit ve svém rodném Kyjevě k domobraně.
Zatímco zásilku humanitární pomoci převezme zřejmě na hranicích červený kříž, sám pojede dál s brašnou se zdravotnickým materiálem, řekl ČTK ukrajinský student.
"Povezu nějaké infuzní sety a všechno, co jsme sehnali přes Červený kříž," doplnil dvacetiletý student záchranářství. I když nestihl dokončit studia, sloužit bude v jednotce s dalšími paramediky. Univerzita ho proto vybavila certifikátem, který potvrzuje dosažené zdravotnické vzdělání a odslouženou praxi, aby měl šanci se mezi zdravotníky zařadit. "Doufám, že mi to pomůže dostat se tam, kam potřebuju. Ještě před mým odjezdem do Česka v roce 2019 a zahájením studia zdravotnického záchranáře jsem měl zájem o taktickou medicínu, takže mám představu, co je potřeba, a proto tam jedu," dodal.
Domobrana podle Ivlieva potřebuje pomoc. Lidí je dost, ale chybí neprůstřelné vesty, přilby, ale také zbraně a střelivo. "Lidí máme dost, jsme Ukrajinci a budeme se bránit až do poslední kapky krve, potřebujeme ale materiální pomoc," zdůraznil. Přátelé se mu teď v Česku snaží zajistit neprůstřelnou vestu, protože ta jeho zůstala v Kyjevě. "Je to ale velmi těžké, protože armyshopy jsou prázdné nejen v Česku, na Slovensku a v Polsku, ale skoro i v Německu," dodal. Proto by podle něj byly potřeba větší centralizované dodávky vybavení než dary od jednotlivců.
Na liberecké univerzitě studuje podle mluvčího Adama Pluhaře v současné době 47 ukrajinských studentů a z Ukrajiny je i 17 zaměstnanců a spolupracovníků školy. Ivliev je první, kdo požádal o přerušení studia, aby se mohl zapojit do obrany své vlasti. Do školy se chce ale vrátit, aby mohl studia dokončit. Dohodl se na tom i s vedením fakulty zdravotnických studií.
Zdravotnické obory v Liberci studují podle proděkanky Zuzany Paukertové také mladí Rusové, Kazaši nebo Bělorusové. "Nemáme výuku v angličtině, takže jsou to národnosti, které jsou schopné naučit se češtinu," dodala. Liberecká univerzita je připravena pomoci také studentům a akademikům prchajícím před válkou z Ukrajiny. Nabízí jim pomoc s ubytováním, připravena je pomoci i se vzděláváním dětí uprchlíků.
čtk
Univerzita sčítá volné postele pro válečné uprchlíky. Sází i na solidární studenty
Liberecká Technická univerzita se připravuje na poskytnutí přístřeší lidem prchajícím z válkou zasažené Ukrajiny. Hledá možnosti, jak ubytovat občany Ukrajiny v pokojích téměř zaplněných harcovských kolejí. Pomoci mohou solidární studenti.
Vedení univerzity nyní zjišťuje, kolik studentů ubytovaných v Harcově je ochotno uvolnit pokoje nebo přibrat na přistýlku spolubydlícího. Pomůže to zjistit vyplnění dotazníku. „Chceme být připraveni poskytnout ubytování pro uprchlíky. Byli bychom proto rádi, kdyby se naši studenti zaregistrovali v systému. Získali bychom přehled o tom, kolik studentů je případně ochotno uvolnit pokoj lidem prchajícím ze země sužované válkou. O žádné vystěhování se nejedná, zjistili bychom jen, kolik můžeme nabídnout míst,“ uvedl rektor Technické univerzity v Liberci Miroslav Brzezina.
Výzvu mezi studenty pomáhá šířit i Studentská komora Akademického senátu TUL. „Pokud můžete za studiem dočasně dojíždět nebo využít privátní ubytování u kamarádů či známých, zvažte využití těchto možností. Současně prosíme studenty, kteří bydlí samostatně v pokoji s neobsazeným lůžkem, aby zvážili možnost sestěhování a uvolnění pokoje. Nejvíce potřebné budou celé volné buňky a pokoje. Ve chvíli, kdy budeme mít bližší informace, můžete být požádání o přislíbené uvolnění místa,“ stojí ve výzvě.
V pátek 25. února bylo na harcovských kolejích pět kompletně volných buněk s dvaceti postelemi a dalších 84 volných postelí v jednotlivých pokojích.
TUL/Adam Pluhař