Šaldovo divadlo znovu uvede Moliérova Tartuffa, jde o páté nastudování. Premiéra bude v Malém divadle v pátek

05. 10. 2022 | 5:00

Liberecké Šaldovo divadlo znovu uvede divadelní hru Tartuffe francouzského dramatika Molièra. Pro divadlo jde za posledních 75 let o páté nastudování této satiry o pokrytci a lháři, který se za maskou předstírané zbožnosti vetře do domácnosti měšťana Orgona a ovládá ho. Veršované dílo vytvořené Moliérem před více než 350 lety bude mít premiéru v Malém divadle v pátek.

molidivadlo2
Foto: Artur Irma

Podle dramaturga inscenace Jiřího Janků jde o nadčasové dílo. "Tartuffe na jeviště patří a bude patřit ještě asi několik stovek let, protože to, o čem ta hra je - o přetvářce, o licoměrnosti, o tom, jak se společnost nechává ráda oklamat, to jsou všechno témata, která bohužel jsou velice aktuální i v současné době," řekl Janků.

Foto: Artur IrmaObdobně to vnímá i herec Zdeňka Kupka, který v inscenaci hraje Orgona, jenž se nechá ovládat Tartuffem. "Ten člověk je dokonalý manipulátor a já v tom našel paralelu v současném životě. Samozřejmě se to stává, ať už je to nějaká náboženská nebo spíše politická manipulace ve smyslu ideologie," řekl Kupka. Jak Orgon skončí v nastudování liberecké činohry, dopředu Kupka prozradit nechtěl, jen naznačil. "Dostane po držce od toho života, protože uvěří blábolům a nesmyslům a spláchne ho to tam, kam náleží," dodal.

Foto: Artur IrmaMoliér napsal Tartuffa za doby vlády francouzského krále Ludvíka XIV, v liberecké verzi bude ale scéna spíše připomínat poválečnou monarchistickou Anglii. Podle Janků se do tohoto období rozhodl režisér inscenace Ivan Řezáč hru zasadit, aby se co nejvíce přiblížila současnosti. "Když by se to aplikovalo na naší dnešní společnost, tak se to začne trochu vzpírat, protože tam hraje důležitou roli víra, což by v naší ateistické společnosti bylo automaticky oslabeno, protože my tu víru vnímáme úplně jinak. A hraje tam velkou roli král a monarchie, proto si Ivan (Řezáč) vymyslel zasadit to do doby poválečné Anglie, protože tam tyto danosti fungují," dodal Janků.

Foto: Artur IrmaZajímavostí je, že s novým nastudováním Tartuffa jsou spojení i herci z těch předchozích v Liberci. Režisér Ivan Řezáč v inscenaci z roku 1981 hrál roli Valéra, tedy nápadníka Orgonovy dcery Mariany, a Tomáš Impseil se představil ve verzi z roku 1999. V ní hrál Damise - syna Orgona, nyní ztvární roli Tartuffa. Kromě něj a Kupky v současné verzi budou hrát Karolína Baranová, Eva Lecchiová, Eliška Jansová, Ondřej Kolín či Filip Jáša.

Foto: Artur Irmačtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace