Sdružení TULIPAN žádá poslance o podporu změn v novele zákona o zaměstnanosti, aby neohrozila zaměstnávání lidí s postižením
Novela zákona o zaměstnanosti v původním znění může podle libereckého Sdružení TULIPAN vážně ohrozit zaměstnávání lidí s těžším postižením a mohla by vyústit až v nucené propouštění zaměstnanců ve třetím stupni invalidity. Organizace, která v Libereckém kraji zaměstnává 220 postižených, proto žádá otevřeným dopisem poslance, aby podpořili dva pozměňovací návrhy, které to mají napravit a podpořil je už sněmovní výbor pro sociální politiku.
"Pozměňovací návrhy toto riziko eliminují a umožní nám nadále zaměstnávat lidi s těžším zdravotním postižením a jejich asistenty, kteří jsou pro tuto skupinu zaměstnanců neodmyslitelní," uvedla v dopise za TULIPAN Zora Machartová. V původním návrhu byl podle ní mzdový limit na provozního asistenta na úrovni 0,9násobku průměrné mzdy a v dalším pozměňovacím návrhu se zvýšil na úroveň průměrné mzdy, ani to ale podle ní nestačí. Žádá proto podporu pro pozměňovací návrh, který navrhuje zvýšit limit na 1,5násobek průměrné mzdy, což podle ní odpovídá reálným nákladům.
Lidé s těžším postižením nemohou podle Machartové svou práci vykonávat bez asistentů. "Reálné mzdové náklady na asistenta včetně odvodů se skutečně pohybují od 1,5násobku průměrné mzdy, a i to je spodní hranice současného platu asistentů. Naše sdružení musí měsíčně vydělat 649.000 korun, abychom pokryli potřebné náklady na doplacení mezd zaměstnanců se zdravotním postižením a dalších 200.000 korun pro doplacení mezd zdravým zaměstnancům. Obecná představa, že si zaměstnavatelé vystačí se státními příspěvky, je daleko od pravdy," uvedla.
Druhý pozměňovací návrh zachovává rozdělení pozic pracovní asistent a provozní pracovník, oproti původně navrhovanému sloučení do jedné pozice takzvaného provozního asistenta. "Naše sdružení zaměstnává asistenty i provozní pracovníky. Asistenti se věnují přímé pomoci zaměstnancům, zajišťují činnosti, které postižený sám nemůže vykonávat, a provozní pracovníci pomáhají s vedlejšími úkony, jako je pomoc s administrativou nebo jednání s organizacemi," doplnila Machartová. Oddělené pozice jsou podle ní klíčové pro zachování kvality práce s postiženými.
TULIPAN také připravil kampaň "Handicap není stopka", kterou chce veřejnosti i zákonodárcům ukázat, že handicapovaní lidé chtějí pracovat a jejich práce je pro ně často vším, součástí jsou i videospoty. "Sedět doma na zadku a plakat sám nad sebou, to nikam nevede," říká ve spotu Verča, která pracuje v TULIPANU navzdory svému handicapu už osm let na pozici recepční. "Kdybych přišel o práci, to bych asi nedal," přiznává na videu postižený Jirka, kterého na zahradnických pracích zaměstnává TULIPAN už deset let.
čtk