Senioři v libereckém domově SeneCura dělají s teriérem Joem psí kousky
Canisterapie, léčebné působení kontaktu se psy, je jednou z pravidelných aktivizačních aktivit, kterou si senioři v libereckém domově SeneCura velmi užívají. Psi podněcují ke hře i k pohybu a mají také blahodárný vliv na psychiku, čímž přispívají k duševní rovnováze, motivaci a k celkovému pocitu duševní pohody.
Rehabilitační pracovnice společně s biewer teriérem Joem přinášejí klientům hravost, zábavu a vždy rozproudí atmosféru – ať už přímo u lůžek klientů nebo ve společných prostorech.
„Canisterapii využíváme pravidelně a vždy jde jak o skupinový, tak také individuální přístup. Zatímco skupinová aktivita je určená pro 10 až 15 osob, ta individuální probíhá přímo v pokojích klientů," popisuje ředitelka domova Lucie Čechová.
A jak si canisterapii představit?? Většinou se jedná o zcela přirozený kontakt se zvířetem – oblíbené je hlazení psů a jejich odměňování různými pamlsky. Psi také rádi aportují, reagují na neverbální povely klientů, případně řeší „psí hlavolamy" – tedy dřevěné hračky, v nichž je ukrytá chutná odměna.
Canisterapie se využívá k uklidnění, soustředění, ale také k aktivizaci klientů. Psi umí rychle zlepšit náladu a pozitivně působí na duševní stav. Podle zkušeností personálu i canisterapeutů jsou přínosy nepřehlédnutelné. „Klienti jsou pomocí této metody otevřenější, více si věří, lépe překonají samotu a stesk," vysvětluje Lucie Čechová.
Aktivity spojené se zooterapií jsou přínosné i pro klienty s Alzheimerovou chorobou nebo jiným typem demence. Zvířata sice neodstraní příčiny nemocí, mohou však jejich průběh výrazně zmírnit. Svou přítomností a kontaktem s člověkem zlepšují psychický stav i sebevědomí a zmírňují pocit samoty. Právě pro seniory je tato forma terapie vhodnou možností, jak procvičit nejen kognitivní či motorické funkce. Zároveň si mohou oživit vzpomínky na vlastní mazlíčky, které měli doma.
TZ/SeneCura Liberec