Státní zástupkyně navrhla od 8,5 po 17 let vězení obžalovaným zapojeným do obchodu s drogami. Ti vinu odmítají
AKTUALIZOVÁNO: Vězení od 8,5 roku do 17 let navrhla dnes v závěrečné řeči u krajského soudu v Liberci státní zástupkyně Petra Pazderková pro sedm obžalovaných ze skupiny, jež se podílela na mezinárodním obchodu s drogami. Přes libereckou větev šlo podle spisu přes tunu kokainu a 3,5 tuny hašiše. Obžalovaní vinu odmítají. Zatím vystoupili dva jejich obhájci, kteří žádají zproštění obžaloby. Soud si na závěrečné řeči vyčlenil ještě úterní a středeční jednání, zda pak vynese i rozsudek, zatím není jisté.
Jde o největší drogovou kauzu minimálně na severu Čech. V Liberci byl podle obžaloby velkosklad, který sloužil jako překladiště drog, jež se dostaly do Evropy z Jižní Ameriky a ze zemí Blízkého východu. Z Liberce drogy směřovaly do dalších států. "Skupina Viléma Kováče poskytovala logistické služby spojené s dodáním drog jiným organizovaným zločineckým skupinám. Tyto služby zahrnovaly přepravu, vystavování falešných faktur, uskladnění, vývoz a maskování činnosti, přičemž odměnou jim byl podíl na ziscích z drogové trestné činnosti a samotná možnost účastnit se výnosných drogových obchodů," uvedla dnes v závěrečné řeči státní zástupkyně.
V této části rozsáhlé kauzy bylo obžalováno 11 lidí a jedna firma. Tři z obžalovaných, kteří uznali vinu, již verdikt vyslechli. Soud uložil devítileté vězení Michalu Černému, který zajišťoval přepravu a uskladnění narkotik, a 7,5 roku vězení kurýrovi Janu Chalupovi. S podmíněným trestem od soudu odešla Magda Stříbrná, jejíž firmu využíval gang při zajištění nákladních vozů pro přepravu narkotik, aniž by o tom zřejmě věděla.
Kováč je na útěku, v e-mailech dříve zaslaných soudu vinu odmítl. To, že o činnosti gangu nic nevěděli a netušili, že pracují v jeho prospěch, shodně uvedlo před soudem i zbývajících sedm obžalovaných. Čelí obžalobě, že se podíleli na uskladnění či přepravě narkotik nebo legalizaci výnosů z trestné činnosti.
Pazderková je přesvědčena, že věděli, že se dopouští protiprávního jednání. "Všichni věděli, že činnost osob sdružených kolem Viléma Kováče je dlouhodobá, organizovaná a je zaměřená na páchání protiprávního jednání," uvedla státní zástupkyně. Tresty 17 let vězení navrhla pro bratry Marka a Zdeňka Milatovi, kteří se podle obžaloby podíleli například na zajištění celních dokladů pro přepravu zhruba tuny hašiše, kterou měl dostat gang z Litvy. Vězení na 9,5 roku žádá státní zástupkyně pro Arnošta Kučeru, který podle spisu vědomě pomáhal Kováčovi vyhýbat se sledování policií. Pro ostatní obžalované navrhla státní zástupkyně 8,5 roku. Jde o Kováčovu družku Veroniku Červeňovou a Pavla Bouška, kteří podle obžaloby pomáhali s legalizací výnosů z trestné činnosti, a také otce a bratra již odsouzeného Michala Černého, jemuž měli pomáhat.
čtk