Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Stipendijní program na Technické univerzitě v Liberci propojí Trojmezí s Afrikou a Latinskou Amerikou 

16. 05. 2025 | 11:36

Nový stipendijní program určený studentům z Česka, Německa a Polska a do budoucna také z Afriky, Latinské Ameriky a Asie připravila Technická univerzita v Liberci ve spolupráci s Libereckým krajem. První studenti by do něj měli nastoupit letos na podzim. Liberecký kraj podpoří dvouletý pilotní projekt zhruba 4,3 milionu korun, v příštím programovacím období na něj chtějí žádat dotaci z evropských fondů. ČTK to dnes řekl náměstek hejtmana Edvard Kožušník (Spolu).

tul podpis3 DSC 9051
Foto: LK

"Nový stipendijní program je dalším společným dílem Technické univerzity v Liberci a Libereckého kraje, který je důkazem úzké spolupráce našich institucí. Zároveň je příkladem spolupráce partnerů v Euroregionu Nisa s cílem navázat nové vazby na poli internacionalizace, v tomto případě i s přesahy do zemí mimo Evropu, což značně rozšiřuje akční rádius celého stipendijního programu," doplnil rektor univerzity Miroslav Brzezina.

Podobný program podle prorektorky pro zahraniční vztahy Kateřiny Maršíkové liberecké univerzitě chyběl. "Pro univerzitu to bude významný posun z hlediska podpory mezinárodní spolupráce a možnosti nabídnout studentům, kteří přicházejí z jiných univerzit, poznat možnosti studia u nás na univerzitě. Ten program není jen pro studenty mimo technickou univerzitu, je to i program, který umožní našim studentům se do téhle spolupráce zapojit," dodala.

V prvním roce bude program určen pro devět studentů - po třech z Česka, Německa a Polska, v dalším roce by se k nim mělo připojit vždy po dvou studentech z Afriky, Latinské Ameriky a Asie, celkem jich tak bude 15. V Liberci budou studovat jeden semestr, k tomu budou mít dvoutýdenní stáže na univerzitách nebo v partnerských organizacích v Německu a Polsku. "Mělo by se jednat o studenty, kteří budou vybíráni hlavně na základě kvality jejich studia a předpokladu tuhle spolupráci rozvíjet," dodala prorektorka.

Kraj podle hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) s univerzitou dlouhodobě spolupracuje a finančně podporuje i projekty, jako je dětská univerzita nebo studentská formule. Na podzim 2023 podepsaly kraj a univerzita memorandum o spolupráci, nový stipendijní program je tak dalším rozšířením spolupráce a roste i finanční podpora. "Technická univerzita je pro kraj důležitou institucí a nejen pro samosprávu, ale pro celý region, podnikatele, školy a instituce," řekl Půta.

Univerzita v Liberci vznikla z původní Vysoké školy strojní, k níž později přibyla textilní fakulta. V minulém akademickém roce oslavila 70 let od svého založení. V letech 1990 až 1995 se škola rozrostla o fakulty pedagogickou, ekonomickou, architektury a mechatroniky, k nimž v roce 2016 přibyla sedmá fakulta zdravotnických studií. Od roku 2009 má škola výzkumný Ústav pro nanomateriály a pokročilé technologie (CXI). V současné době studuje v Liberci 6800 lidí.

čtk