Studenti liberecké univerzity řešili inovativní metody, jak pomoci lidem s Alzheimerovou chorobou
Na hledání inovativních metod diagnostiky Alzheimerovy nemoci, vylepšení kvality života pacientů i jejich pečovatelů se zaměřily týmy studentů Technické univerzity v Liberci v rámci EIT Health Innovation Days 2024. Na vlastních projektech pracovala desítka mezioborových týmů, v nichž se spojili studenti z fakulty mechatroniky, ekonomické fakulty a fakulty zdravotnických studií, ale také studenti univerzity třetího věku, řekl dnes ČTK mluvčí univerzity Radek Pirkl.
Pacientů s Alzheimerovou nemocí nebo demencí přibývá, vyskytuje se u pěti procent pětašedesátiletých, ve věkové skupině nad 80 let tvoří více než 30 procent. "Alzheimerova choroba je obrovská výzva pro společnost a musíme se na to připravit. Všechny země Evropské unie intenzivně s touto problematikou pracují. Náš kemp byl hlavně zaměřen na to, abychom si nachystali novou generaci, která má tenhle problém řešit," uvedla Eva Procházková, proděkanka pro vzdělávací a pedagogickou činnost fakulty zdravotnických studií.
Z kempu vzešly podle Procházkové zajímavé projekty, zvítězil automatický dávkovač tablet MediBuddy, který by měl výrazně usnadnit podávání léků pacientům. Tým Elišky Holubové, Filipa Charouzda, Jany Hlaváčové, Petry Bachtíkové a Vojtěcha Šípa si tak zajistil účast v mezinárodním finále soutěže, které bude koncem měsíce v Budapešti. Na druhém místě skončil projekt Hands-free Care nabízející inovativní řešení pro zjednodušení výkonu administrativy u pečovatelů, a třetí místo obsadil tým s projektem Moje paměť, zaměřeným na podporu kognitivních funkcí pacientů.
"Hlavním důvodem vzniku tohohle nápadu byla naše kolegyně v týmu, která je praktická sestra v Alzheimer centru. Když jsme se jí ptali, co si myslí, že je její největší problém, co ji nejvíc štve v té práci, řekla nám, že to je vymačkávání léků, že to zabere hrozně moc času," řekl Filip Charouzd z vítězného týmu, který přišel s myšlenkou automatu na léky. Studenti si udělali průzkum a zjistili, že přípravou léků pro klienty stráví ve větších centrech kvalifikované sestry denně i šest hodin.
"Problém je i to, že většinou se k tomu ty sestry dostanou na nočních směnách. Je tam tak i faktor lidské chyby, sestry na nočních směnách jsou většinou unavené, a vezměte si, že musíte šest hodin jenom sedět, vymačkávat léky a soustředit se na to, abyste to vymačkali do toho správného kelímku," doplnila Jana Hlaváčová. Automat, který by na základě e-receptu sám pro jednotlivé pacienty léky připravil, by tak podle ní vyloučil lidskou chybu, usnadnil práci ošetřovatelům a ten čas by mohli věnovat pacientům.
čtk