Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Technická univerzita bude spolupracovat s německým institutem. Projekt už má přislíbené dva miliony eur

21. 08. 2020 | 19:09

Technologie průmyslu 4.0, nanotechnologie či polymery jsou možné obory pro spolupráci mezi libereckou Technickou univerzitou a německým výzkumným Fraunhoferovým institutem. Zájem spolupracovat stvrdili dnes zástupci obou institucí při návštěvě saského premiéra Michala Krestchmera a českého předsedy vlády Andreje Babiše (ANO).

"Od spolkové vlády mám přislíbené dva miliony eur (52,17 mil. Kč) na spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci s podmínkou, že česká strana přispěje stejnou částkou," uvedl prezident Fraunhoferova institutu Reimund Neugebauer.

Rektor liberecké univerzity Miroslav Brzezina připomněl, že spolupráce s Německem, a především sousedním Saskem, má na liberecké univerzitě tradici. "V současné době běží několik projektů se saskými partnery, dalších deset je již dokončeno," řekl rektor. Podle něj by mohly být pro saské partnery z řad výzkumných institucí zajímavé především tři oblasti spolupráce s libereckou univerzitou. První je použití vodíku ke spalování v konvenčních motorech. "Druhým tématem je úložiště jaderného odpadu, na kterém dlouhodobě spolupracujeme se Správou úložišť radioaktivních odpadů. Toto zaměření by mohlo být blízké například výzkumnému centru Helmholtz v Drážďanech," řekl rektor. Spolupráci si dokáže také představit ve spojení s vodou, ať už jde o čištění a filtraci kontaminovaných vod, udržení vody v krajině či vyhledávání nových zdrojů a zásobování obyvatelstva vodou.

V memorandu jsou vymezeny tři oblasti spolupráce. První je technologie průmyslu 4.0, druhým jsou nanotechnologie, smart materiály a technologie 3D tisku. Třetím oborem možné spolupráce obou institucí jsou polymery, kompozity a textilní technologie.

čtk