Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Technická univerzita umožní studentům používat při studiu umělou inteligenci

19. 09. 2023 | 10:32

Technická univerzita v Liberci umožní studentům používat od tohoto semestru při studiu umělou inteligenci (AI). Podmínkou ale je, že její použití musí student ve své práci uvést. Pravidla využívání AI při výuce a tvůrčí práci definuje a upravuje směrnice platná od 1. září. Novináře o tom dnes informoval prorektor pro informatiku Pavel Satrapa.

tul www IMG 1629
Foto - zdroj: tuni.tul.cz

"Akceptujeme a podporujeme využívání nástrojů umělé inteligence při výuce, psaní vysokoškolských kvalifikačních prací a tvůrčí práci. Je ovšem potřeba nastavit pravidla, aby studium bylo pro všechny stále férové. V nové směrnici jsme proto jasně stanovili, že za výslednou práci, především za její správnost, odpovídá vždy autor, a vymezili jsme důležitou zásadu: je nutné použití AI vždy v práci uvést," uvedl Satrapa. Student může označit buď celou práci nebo jen nějakou konkrétní pasáž. "Pokud tak autor nebo autorka neučiní, může být práce považována za plagiátorskou," dodal Satrapa.

K aktivnímu využívaní AI nabádá vedení univerzity i vyučující. Chce po nich, aby do výuky cíleně zařadili úlohy, které směřují k využívání nástrojů umělé inteligence a zároveň upozornili studující na výhody i rizika jejich použití.

Liberecká univerzita nyní zahajuje 70. akademický rok. Jinak organizovaný bude první ročník fakulty umění a architektury. "Studentky a studenti výtvarných a architektonických směrů budou mít nově první semestr komplet společný. Slibujeme si od toho zvýšení kreativity našich studujících," uvedl děkan Jan Stolín.

Nový bakalářský studijní program zaměřený na ochranu přírody a životního prostředí má od tohoto semestru fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická. "Zájem překonal naše očekávání – přišlo 32 přihlášek, do studia bylo nakonec přijato 22 studentek a studentů," řekl děkan Jan Picek. Další novinkou na této fakultě je doktorský studijní program nazvaný nano- a mikrotechnologie, na němž se budou podílet nejvýznamnější osobnosti z univerzity v této oblasti. "Kromě těchto odborníků zapojíme do studia jako konzultanty nebo garanty předmětů i řadu odborníků z Akademie věd České republiky. Na zahraničních pracovištích pak budou půlroční stáže studentů, které jim umožní získat nejnovější poznatky a naučit se odborné techniky od excelentních vědců v celosvětovém měřítku," dodal Picek.

čtk