TUL založila Univerzitní společnost, pomůže nápady vědců dostat do praxe a zajistit férovou odměnu
Technická univerzita v Liberci založila Univerzitní společnost (The University Company - TUC), jejímž úkolem je pomoci vědcům rychleji uvést do praxe jejich nápady a zajistit jim také férovou odměnu. Společnost s ručením omezením je ve stoprocentním vlastnictví univerzity, řekl dnes ČTK její mluvčí Radek Pirkl. Inspirací byly podobné projekty na jiných univerzitách. jako jsou univerzity v Cambridge, Oxfordu či ETH Zürich, podobnou agenturu má od roku 2018 i pražská Univerzita Karlova.
"Zasadíme se nejen o to, aby byly výsledky vědců z liberecké univerzity využívány v komerční sféře, ale naší snahou bude, aby vědci, jednotlivá pracoviště a univerzita byli za svou snahu férově odměněni. Toho chceme dosáhnout profesionálním servisem pro vědce. Jako malá, dynamická společnost můžeme lépe a rychleji reagovat na požadavky firem, trhu a investorů než samotná univerzita," doplnil jednatel nové společnosti Ondřej Moš.
Zpočátku se bude TUC zaměřovat na hledání zákazníků, dojednávání licencí či prodeje práv k průmyslovému vlastnictví a zakládání spin-off společností, tedy firem, které mají licenci k využívání duševního vlastnictví univerzity a podnikají s ním. Univerzita pak získá podíl na zisku nebo přímo na firmě. Už teď podle Moše jedná TUC o založení několika takových společností. "Čím dříve za námi zaměstnanec univerzity s nápadem přijde, tím větší šanci na případnou komercializaci bude mít. Naší prací zkrátka je udělat vše, co je potřeba, aby se výsledek mohl uplatnit v praxi," dodal.
Podle prorektora pro vědu a výzkum Petra Lenfelda by Univerzitní společnost také měla z vědců sejmout marketingové břímě. "Vědec většinou není tím, kdo by pracoval na byznys plánu, marketingové studii, průzkumu trhu nebo tržním potenciálu. Často také nemá čas scházet se s potenciálními partnery a zákazníky. Tento servis najde právě v TUC," řekl Lenfeld.
Liberecká univerzita oslaví příští rok 70 let od svého založení, k původním dvěma fakultám - strojní a textilní přibylo postupně dalších pět, součástí je také vědecko-výzkumný Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace (CXI). Dnes v Liberci studuje 6600 mladých lidí. Univerzita je kolébkou průmyslové výroby nanovláken, a to díky patentované technologii Nanospider, kterou v roce 2004 představil světu tým profesora Oldřicha Jirsáka z textilní fakulty. Za posledních dvacet let si liberečtí vědci připsali kolem 170 patentů.