V korupční kauze kolem liberecké společnosti GEPO soud potrestal vězením pět z devíti obžalovaných
V korupční kauze spojené se dvěma projekty společnosti Geotermální energie pro občany (GEPO) v Liberci dnes soud potrestal vězením pět z devíti obžalovaných. Další čtyři obžalovaní, včetně libereckého hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj), dostali podmínku. Hejtman měl v kauze okrajovou roli. Vinnými soud uznal i pět firem - u dvou rozhodl o zrušení právnické osoby, jedné uložil peněžitý trest a u stavební společnosti Metrostav a její dceřiné firmy Metrostav Infrastructure upustil od potrestání s ohledem na jejich odsouzení v jiných korupčních kauzách. U nikoho z odsouzených není rozsudek pravomocný.
Soud se zabýval korupčním jednáním spojeným se dvěma projekty GEPO z doby před více než deseti lety. Obecně prospěšná společnost na ně chtěla čerpat evropské dotace, vyplaceno nebylo nic. Jedním z projektů byla oddychová zóna Perštýn za více než 30 milionů korun, která se nakonec nerealizovala. A druhým, který byl stěžejní částí případu, byla rekonstrukce kostela sv. Máří Magdalény za 65 milionů korun.
Na opravu památky chtěla firma GEPO získat evropskou dotaci 55 milionů korun, podle rozsudku byla ale soutěž na rekonstrukci zmanipulována ve prospěch obžalované firmy Metrostav a předražená skoro o 17 milionů korun. Za hlavního strůjce trestné činnosti soud označil Petra Jirkůva, jenž byl předsedou správní rady GEPO a administrátorem zakázky na rekonstrukci kostela. Uložil mu souhrnný trest sedm let vězení za přijetí úplatku, podplácení, pokus poškozování zájmů Evropské unie, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a další trestné činy.
Pět let vězení soud uložil za přijímání úplatku, zneužívání pravomoci veřejného činitele i pokus poškozování zájmů Evropské unie bývalému řediteli liberecké pobočky ROP Bořkovi Machatému. Podle obžaloby se podílel mimo jiné na vypracování podkladů a zpráv, aby zmanipulovaná rekonstrukce úspěšně procházela hodnocením úřadu. Za Metrostav soud potrestal jeho tehdejšího pracovníka Jana Petráně, a to čtyřmi roky vězení za podplácení i návod k pokusu zneužití pravomoci úřední osoby. Všichni tři u soudu odmítali jakoukoliv vinu. Nepodmíněné tresty soud uložil ještě dvěma obžalovaným. Oba dostali tři roky vězení, šlo o bývalou ředitelku GEPO Terezu Soukupovou a Tomáše Petráška, který s GEPO a Machatým na dotačních projektech spolupracoval.
Soud dnes také rozhodl o zrušení společností GEPO a Developer CZ, jejímž jednatelem je Jirkův. Firmě Gallos, kterou Metrostav využíval jako subdodavatele při rekonstrukci kostela, za legalizaci výnosů z trestné činnosti uložil peněžitý trest 800.000 korun. U Metrostavu soud usoudil, že potrestání v jiných kauzách je dostatečné. Navíc podle soudce Pavla Pachnera v její prospěch hovořilo, že na zmanipulované zakázce nebyly vyplacené žádné evropské dotace, zároveň ocenil i protikorupční opatření, která společnost od té doby zavedla. K upuštění od trestu vedl trestní senát i návrh státního zástupce, který pro Metrostav žádal peněžitý trest 55 milionů korun a zákaz plnění veřejných zakázek a účasti na veřejných soutěžích na tři roky. Šlo u souhrnný trest, tedy oproti předchozímu odsouzení této stavební firmy v jiných korupčních kauzách navýšený o 20 milionů korun. Podle soudce se ale firma finančně v tomto případě "potrestala" sama. "Protože financovala stavbu, za kterou nedostala zaplaceno," dodal Pachner.
čtk