Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

V Libereckém kraji se budou dál nosit respirátory i v centru pro uprchlíky. Na žádost hygieniků

14. 03. 2022 | 16:39

V Libereckém kraji se budou dál nosit respirátory nejen ve veřejné dopravě, nemocnicích a sociálních zařízeních, ale také v Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině (KACPU). Na základě žádosti krajské hygienické stanice o tom dnes rozhodl krajský krizový štáb. Nošení respirátoru je tam povinné jak pro příchozí, tak pro zaměstnance. Pro příchozí, pokud respirátor nemají, jsou tam k dispozici, řekl ČTK hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).
 

covidDítě
ilustrační foto

Pro příchozí, pokud respirátor nemají, jsou tam k dispozici, řekl ČTK hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

V asistenčním centru je vysoká koncentrace lidí, kteří tam tráví i tři hodiny. Od 1. března, kdy se otevřelo, tu odbavili více než 5200 ukrajinských uprchlíků. V posledních dnech jich je v průměru 500 až 600 za den. "Měli jsme i v asistenčním centru nějaké lidi, kteří byli pozitivní a jsou teď na nemocenské," doplnil hejtman. Cílem je proto podle něj zaměstnance, zejména ty, kteří tam chodí pracovat pravidelně, před nákazou ochránit. V centru funguje i lékařská pohotovost a příchozím měří teplotu. V případě vyšší teploty či příznaků je na koronavirus testují.

Nakažených koronavirem v Libereckém kraji podle údajů z ministerstva zdravotnictví (MZ) dál ubývá. Za poslední týden odhalily testy 1697 nových případů nákazy, to je o 172 méně než za předcházející týden. V přepočtu na 100.000 obyvatel připadá za poslední týden 384 nakažených. Lépe je na tom jen Karlovarský kraj s 345 nakaženými v přepočtu na obyvatele. Nejhorší je v rámci Libereckého kraje situace na Liberecku, kde na 100.000 obyvatel připadá více než 458 nových případů nákazy.

Ochrana dýchacích cest není ode dneška v Česku povinná, s výjimkou hromadné dopravy, zdravotnictví a sociálních služeb. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) minulý týden uvedl, že pokud bude pokračovat příznivý vývoj pandemie koronaviru, skončí v dubnu nutnost nosit respirátory úplně. Odložit je zatím nemohou lidé ve vlacích, MHD, autobusech a vozech taxislužeb, nutné jsou také v kabinách lanovek. Ze zařízení sociálních služeb je dál vyžadují v domovech pro seniory, domovech pro osoby se zdravotním postižením nebo domovech se zvláštním režimem.

čtk