Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

V Severočeském muzeu je nezvyklá výstava o Jizerských horách. Vznikla podle známého díla Miloslava Nevrlého

28. 06. 2024 | 10:00

Tři filmová plátna připomínající tvarem balvany dominují nyní hlavnímu sálu Severočeského muzea v Liberci. Jsou součástí výstavy nazvané "Kniha o Jizerských horách… a pak jen lesy". Vernisáž byla ve čtvrtek večer. Vznikla na základě známého díla přírodovědce a spisovatele Miloslava Nevrlého. Výstava potrvá do začátku ledna příštího roku a její součástí bude bohatý doprovodný program pro školy i ostatní návštěvníky, řekla ČTK kurátorka výstavy Adéla Mende.

muzeum o jizerských horách1 449119186 894777089333297 6164073532911478698 n
Výstava o Jizerských horách, foto - zdroj: Facebook/Severočeské muzeum v Liberci

"Každý, kdo zná tu knihu, tak ví, že je velice obsáhlá a nabitá informacemi, ale zároveň se v ní skrývá spousta emocí. A ty jsme na výstavě chtěli nějakým způsobem vyjádřit," řekla Mende.

Výstava o Jizerských horách, foto - zdroj: Facebook/Severočeské muzeum v LiberciOslovila proto vizuálního umělce Richarda Loskota a kameramana Jiřího Dvořáka, aby vytvořili audiovizuální instalaci, která má návštěvníky pomyslně vtáhnout do Jizerských hor. "Výstava má budit dojem jakési krajiny," řekl ČTK Loskot. I proto mají filmová plátna nezvyklý tvar, který připomíná balvany typické pro Jizerské hory. Pro silnější zážitek návštěvníků jsou projekce synchronizované. "To znamená jsou propojené v čase. Na každém balvanu běží jiný film, ale spolu souvisí, a to celé je doprovázené jedním komentářem z vybraných pasáží knihy o Jizerských horách. Takže se člověk dívá na tři různé filmy, na tři různé obrazy, ale pro jeden komentář," dodal Loskot.

Výstava o Jizerských horách, foto - zdroj: Facebook/Severočeské muzeum v LiberciVýstava je postavená na vybraných kapitolách z knihy. Audiovizuální scénu doplňují výtvarná díla, přírodniny, fotografie či modely, které se vztahují k Jizerským horám. V popředí expozice bude například kmen nebo staré saně známé jako rohačky. "A popisky jsme stylizovali jako listy z té knihy," dodala kurátorka výstavy.

Výstava o Jizerských horách, foto - zdroj: Facebook/Severočeské muzeum v LiberciNěkteré artefakty jsou ukryté za filmovými plátny. Mezi nimi je poprvé vystavený kompletní soubor zhruba 60 originálních ilustrací Milana Janáčka, které vytvořil pro Nevrlého knihu. Zadní část expozice patří osobním věcem Nevrlého, který loni oslavil devadesátiny. Je tam například i jeho psací stroj, na němž knihu o Jizerských horách před téměř půlstoletím napsal. Poprvé byla vydána v roce 1976. Od té doby se díky svému úspěchu dočkala několika dalších vydání a dotisků s aktualizacemi a doplňujícími informacemi.

čtk