Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

V tůních mohou obojživelníci nalézt bezpečná útočiště. Nové vznikly v Liberci i u Jablonného

19. 03. 2022 | 9:49

Lesopark Fibichova nedaleko zoologické zahrady se na podzim minulého roku dočkal revitalizace, kdy bylo v rámci první etapy provedeno kácení poškozených a neperspektivních jedinců, arboristické ošetření dřevin a do korun stromů byly instalovány bezpečnostní vazby. Dále byly vysazeny stromy nové a došlo také na výsadbu keřových skupin.

žába
ilustrační foto

V návaznosti na to, došlo nyní k vyhloubení šesti drobných vodních tůněk, které možná již v jarním období do lesoparku přilákají obojživelníky a další drobné živočišné druhy. Měli by tam nalézt bezpečná útočiště, jelikož vodní hladiny budou z větší části zastíněny stávající vegetací a nemělo by tudíž docházet k značným teplotním výkyvům vlivem slunečního záření. Koruny stromů jim zároveň poskytnou částečnou ochranu před predátory.

Foto: www.liberec.cz

V letních a podzimních měsících po vylíhnutí živočichů, pakliže dojde vlivem sucha k vyschnutí tůní, budou tato místa čekat na prudké přívalové deště, které nám přináší tolik diskutovaná klimatická změna a pokusí se alespoň částečně zachytit a zmírnit jejich dopad na průtok v nedalekém Jizerském potoce. Větší část nákladů na zbudování tůní byla hrazena ze získané dotace.

www.liberec.cz

Zanedbaný okraj Jablonného v Podještědí se změnil, je tam 22 tůní

Na okraji Jablonného v Podještědí ve směru na Velký Valtimov skončilo tento týden hloubení 22 různě velkých tůní. Původně bylo na několika hektarech neudržované rákosí. Proměna zanedbané lokality si vyžádala skoro šest milionů korun. Oblast poslouží jak k zadržování vody v krajině, tak i k posílení místní biodiverzity, tedy různorodosti života. Ve společném projektu neziskových organizací z Liberce nazvaném Mokřady Česká Ves je v plánu i vytvoření zázemí pro návštěvníky.

Nové tůně jsou vyhloubené v katastrálním území Česká Ves. Lokalita byla v minulosti odvodněna za účelem obhospodařování, proto muselo být součástí hloubení tůní i přerušení odvodňovacích melioračních trubek. Někde nebylo snadné trubky objevit, nakonec se to ale snad podařilo. Nové tůně se začínají plnit vodou, která by jinak z lokality odtekla.

Hotová je zatím první část projektu, která spočívala právě v přerušení meliorací, vyhloubení tůní a v terénních úpravách. Ekologové přehradili také otevřený meliorační kanál, čímž vzniklo několik dalších menších průtočných tůní. Na realizaci ještě čekají výsadby vodních a mokřadních rostlin, osetí louky, úpravy břehů a příprava návštěvnické infrastruktury. Když půjde všechno podle plánu, lokalita by se pro veřejnost mohla otevřít příští jaro, napsali ochránci přírody v tiskové zprávě.

Projekt podpořily norské fondy, Liberecký kraj i Státní fond životního prostředí v rámci operačního programu. Vytvářená lokalita s tůněmi volně navazuje na nedaleký areál Mokřady Jablonné. Obě sousedící oblasti mají rozlohu téměř deset hektarů, což z nich dělá významné biocentrum v jinak intenzivně obhospodařované krajině.

Také Mokřady Jablonné na okraji historické části města u zámku Nový Falkenburk byly v minulosti zanedbanou plochou s černými skládkami. Na úpravě tohoto území, kde jsou podmáčené louky, mokřady a lužní olšový luh včetně dvou potoků se pracuje od roku 2006. Vznikla tam soustava osmi tůní a mokřady vede naučná stezka s interaktivními prvky. Na trojrozměrných modelech si návštěvníci mohou například vyzkoušet, jak při záplavách působí rovné a jak klikaté koryto řeky. Mokřady lze projít takzvaně suchou nohou díky tomu, že tam je 435 metrů haťových chodníků, 40 dubových šlapáků, tři štěrkové náspy i dřevěná a kamenná mola.

čtk, lo