Vědecký park iQLandia měl loni rekordní návštěvnost, přišlo 485 tisíc lidí. Překonal i předcovidový rok 2019
Rekordní návštěvnost měl loni liberecký zábavní vědecký park iQLandia, přišlo 485.000 lidí, což je zhruba o pět procent víc než předloni. ČTK o tom dnes informovala mluvčí centra Veronika Slavíková. Návštěvnost překonala i dosud rekordní předcovidový rok 2019, kdy iQLandií, iQParkem, který je určený mladším dětem, planetáriem a laboratořemi prošlo 471.000 lidí. Rekordním dnem byl deštivý 1. srpen, kdy přišlo přes 6000 lidí, což je trojnásobek standardní letní návštěvnosti.
"Rekordní růst návštěvnosti jsme zaznamenali především v letních měsících a těší nás i zvýšený zájem o naše iQPlanetárium," doplnil Václav Dostál, který je od loňského září ředitelem iQLandie. Letošní rok bude rokem oslav - na Den učitelů, 28. března, slaví iQLandia desáté narozeniny a iQPark, který je nejstarším science centrem v Česku, oslaví letos 20 let od svého otevření.
Science centrum iQLandia je jedním ze čtyř projektů svého druhu, které v Česku vznikly za přispění evropských peněz. Na výstavní ploše o rozloze hektaru je v 11 expozicích na 400 většinou interaktivních exponátů. Centrum ukazuje návštěvníkům, že věda může být zábava, součástí jsou také moderně vybavené dílny iQFabLab. V současnosti zaměstnává zhruba 115 lidí, z toho dvě třetiny jsou kmenoví pracovníci, ostatní pracují na dohodu, často jsou to lektoři nebo animátoři.
V loňském roce skončila spolupráce s Libereckým krajem na projektu na podporu technického vzdělávání NAKAP LK II. Za 2,5 roku prošlo 267 programy projektu bezmála 8500 žáků a studentů. "I nadále se snažíme o systémové zvýšení kvality vzdělávání na úrovni základních a středních škol zejména v oblasti polytechnického vzdělávání a matematické gramotnosti. Hledáme možnosti a cesty, jak nadále zprostředkovávat žákům neformální vzdělávání za pomoci interaktivních exponátů a laboratorních programů," řekla projektová manažerka Pavlína Verešová.
K úspěšným projektům centra patří žákovská soutěž na podporu polytechnického vzdělávání Business Talent nebo speciálně připravené projektové dny zaměřené na témata, jako je finanční gramotnost nebo kybernetická bezpečnost. IQLandie chce také pokračovat v projektu "Udržitelnosti", který odstartovala na začátku loňského roku. Loni tak přibyly exponáty o tání ledovců, zadržování vody v krajině nebo kalkulačka uhlíkové stopy, další exponáty přibudou v letošním roce.
"V roce 2024 je naší ambicí přinášet návštěvníkům z řad široké veřejnosti a škol více interakcí s aktuálními tématy. Budeme pokračovat v edukaci trvale udržitelného rozvoje a současně se věnovat tématu umělé inteligence (AI), která nám čím dál častěji vstupuje do každodenního života," řekl k plánům Dostál. V expozici Člověk vzniká podle něj nová část celá věnovaná AI, kde dostanou návštěvníci příležitost na vlastní kůži vyzkoušet, jak může umělá inteligence usnadnit a již usnadňuje jejich každodenní život.
čtk