Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Výstava na Krajském úřadě přiblíží 50 let péče o mentálně postižené děti 

07. 09. 2019 | 14:14

Průřez padesátiletou historií i vhled do současnosti příspěvkové organizace Libereckého kraje APOSS Liberec slibuje návštěvníkům nová výstava ve vestibulu krajského mrakodrapu.

dítěVýstava
ilustrační foto

Výstavu připravila organizace APOSS k 50. výročí svého vzniku. Organizace pečuje o mentálně postižené děti a dospělé. O její vznik se zasloužilo zhruba 40 rodičů mentálně postižených dětí, kteří se na společné schůzce v roce 1966 dohodli, že podobné zařízení poskytující péči takto postiženým dětem v Liberci chybí. V té době existovaly jen státní ústavy s dlouhou čekací lhůtou, kam byly posílány nejtěžší případy. Ostatní duševně handicapované děti žily doma, bez pomoci a organizované výchovy.

Rodiče se zasadili nejen o založení centra denních služeb, ale také o získání vhodného domu v Zeyerově ulici. Centrum dostalo název Ústav sociální péče a bylo otevřeno 15. září 1969. Mnozí rodiče postižených dětí se současně stali prvními zaměstnanci ústavu.

Dnes APOSS poskytuje vedle ambulantní péče také pobytovou službu (v Domově Nová Ves). Kapacita, čítající 25 dětí v denním programu a 8 uživatelů pobytové služby, je stále naplněna. „Na výstavě lidé uvidí i naše keramické výrobky. Vernisáž zpestří také hudební vystoupení. Postará se o ně písničkář Honza Vopařil. Přijdou i někteří naši klienti,“ přiblížila ředitelka Ivana Vodrážková.

Právní subjektivitu získal Ústav sociální péče Liberec 1. června 2007, a tehdy změnil svůj název na APOSS Liberec (ambulantní a pobytové sociální služby).

Výstavu mohou lidé navštívit každé pondělí a středu od 8 do 18 hodin, v úterý a čtvrtek od 8 do 17 hodin a každý pátek od 8 do 14 hodin. V budově Krajského úřadu Libereckého kraje bude k vidění do 30. září.

LK/Filip Trdla