Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Výstavba autobusového terminálu s parkovacím domem v Liberci má zpoždění a začne nejspíš až v roce 2021

25. 09. 2019 | 15:32

Příprava výstavby nového autobusového terminálu s parkovacím domem v Liberci, který se má stavět s evropskou dotací, má zpoždění a začne nejspíš až v roce 2021. Opoziční Změna pro Liberec se obává, že parkovací dům se nebude stavět vůbec. Upozornila i na možné ohrožení celého programu Integrovaného plánu rozvoje území (IPRÚ) za 2,5 miliardy korun, kam byl tento projekt zařazen. Liberecký primátor Jaroslav Zámečník a hejtman kraje Martin Půta (oba Starostové pro Liberecký kraj) výtky opozice odmítají.

ANvizualizace
vizualizace: MML

Náklady na výstavbu terminálu se zhruba 12 stáními pro autobusy a parkovacím domem pro 400 aut v prostoru současného autobusového nádraží se odhadují na 100 až 200 milionů. Po dohodě s Libercem projekt letos na jaře převzal kraj. Vytvořilo ho minulé vedení města, v němž byla i Změna, a podle hejtmana byl špatně připravený. "Projektová dokumentace nikdy nebyla ve stádiu, aby bylo možno žádat o dotaci, bylo to stále stádium studie a byl tam nesoulad s územním plánem," řekl Půta ČTK.

Takto měl vypadat parkovací dům podle jediné zveřejněné vizualizace.

O nutnosti přepracovat projektovou dokumentaci je přesvědčen i primátor. "S vysokou pravděpodobností by to bylo velmi složitě financovatelné z evropského programu. Tam se míchal terminál do jednoho s parkovacím domem a přitom žádosti o dotaci na oba projekty měly být podány odděleně," řekl Zámečník ČTK. Zastupitel Změny v kraji i městě Josef Šedlbauer si ale myslí, že jde jen o politikaření Starostů, kteří měli dostatek času projekt úspěšně dotáhnout do konce. "Nesnesli, aby byly připsané nějaké zásluhy bývalému vedení města," řekl.

Výstavba terminálu a parkoviště je nyní ve fázi výběru projektanta, který zpracuje novou projektovou dokumentaci. Zástupci vedení kraje na úterním jednání krajského zastupitelstva uvedli, že v tomto programovacím období se zřejmě podaří postavit jen terminál. "Parkovací dům, o kterém ještě na jaře s velkou slávou na městě tvrdili, že ho postaví kraj a vše bude skvělé, tak teď se dozvídáme, že nebude. To, že se přesouvá do příštího programového období znamená, že nebude vůbec, že ho kraj nechce stavět," řekl ČTK Šedlbauer. Půta to odmítá. "Předpokládáme, že i v novém plánovacím období bude stavba dopravních terminálů a podpora ekologické dopravy jednou z priorit. Myslím si, že Liberec o tu stavbu nepřijde," uvedl hejtman.

Obdobný názor má i Zámečník. Pokud se ale nebude stavět parkoviště u nádraží, hrozí, že nebude splněn jeden z indikátorů IPRÚ pro aglomeraci Liberec a Jablonec - konkrétně vytvořit 700 parkovacích míst. Podle Zámečníka budou zjišťovat na ministerstvu pro místní rozvoj možná řešení. "Budeme také prověřovat, zda by jako náhradní projekt mohla být výstavba parkovacího domu v nemocnici," dodal. Tam by mělo vzniknout přes 300 míst.

čtk

Takto vypadá autobusové nádraží dnes.