Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Z 29 projektů bude Liberec vybírat v participativním rozpočtu, favoritem je busta herce Františka Peterky

03. 06. 2020 | 15:50

Z 29 projektů za 13 milionů korun budou lidé v Liberci vybírat ty, na něž půjdou peníze v rámci takzvaného participativního rozpočtu. Hlasování začne v sobotu a potrvá dva měsíce. Na všechny projekty se nedostane, k dispozici je pět milionů korun. Novinářům to dnes řekl primátor Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj).

liberec radnice mad 61300458 2168691509895204 2700995874644819968 o
Foto: Mad

Liberecká radnice peníze z participativního rozpočtu, kdy obyvatelé rozhodují o využití části rozpočtu města, rozdělí poprvé. Sešlo se jí 45 tipů a z nich vybrala 29 projektů možných k realizaci. "Mně se třeba osobně líbí osázení kruhových objezdů," uvedl Zámečník. Podle návrhu by kruhový objezd u multifunkční arény byl osázeny květinami v barvách hokejistů Bílých Tygrů, tedy modré a bílé, květy v barvách národní vlajky a Liberce by pak zdobily kruhový objezd u terminálu MHD.

Za favorita mezi projekty ale primátor považuje vytvoření busty herce a libereckého čestného občana Františka Peterky, která by měla být umístěna uvnitř radnice, řekl. Vytvoření busty by podle něj chtěli svěřit akademickému sochaři Jiřímu Gdovínovi, který je autorem památníku v podobě tankového pásu na nároží historické radnice i busty herce Vlasty Buriana, jež je uvnitř radnice.

Magistrát přijímal návrhy v participativním rozpočtu od lidí ve dvou kategoriích, na menší projekty s náklady do 150.000 korun vyčlenil milion a na větší od 150.000 do milionu korun čtyřikrát tolik. Dostat by se tak mělo minimálně na 12 projektů. V první kategorii budou lidé vybírat z 11 a ve druhé z 18 projektů. "Každý občan bude moci dát tři kladné hlasy a jeden záporný," uvedl primátor. Podle počtu hlasů se pak sestaví pořadí a vyberou projekty k realizaci.

Participativní rozpočet využívají všechna větší města v Libereckém kraji, stotisícový Liberec se přidal jako poslední. Už několik let ho mají v Semilech i Turnově, před dvěma lety s ním začala Česká Lípa a loni Jablonec nad Nisou a Nový Bor.

čtk