Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Za kontrolu dokumentace na opravu plaveckého stadionu zaplatí Liberec pražské vysoké škole 1,8 milionu

24. 05. 2024 | 12:21

Liberec za kontrolu projektové dokumentace na téměř miliardovou opravu plaveckého stadionu zaplatí 1,8 milionu korun. Město ji nechá prověřit v souvislosti s vyšetřováním korupční kauzy, která se dotýká zakázek radnice. Posudek pro město vypracuje pražské ČVUT. Bude na to mít 50 dnů, řekl novinářům primátor Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj).

baz4
Dobová fotografie z útrob libereckého bazénu je z roku 2020. Dnes, po necelých čtyřech letech dalšího vybydlování, by se v neveřejné části areáu daly pořídit daleko "výživnější" snímky. Dole ve fotogalerii je vizualizace budoucí podoby, která se postupně stává utopií.

"To znamená, že bychom rádi někdy v polovině července měli výsledek, abychom mohli pokračovat dál ve výběrovém řízení. Do té doby doufám, že bude i (nový) administrátor soutěže, který převezme rozjetou soutěž a dotáhneme ji do úspěšného konce," řekl primátor. I administrátora zakázky město mění z opatrnosti, se současným se už domluvilo na ukončení spolupráce.

Radnice tento postup zvolila kvůli informacím některých médií, že zakázka na opravu bazénu patří mezi ty, jež prověřuje policie v souvislosti s obviněním dnes už bývalého náměstka primátora, který ji měl na starost. Některá média odkazující se na neveřejný soudní příkaz k domovní prohlídce uvedla, že naměstek měl dalšímu obviněnému - předsedovi představenstva liberecké stavební firmy - vynášet tajné informace včetně podmínek soutěže na opravu plaveckého stadionu. Oba už dříve odmítli, že by činili něco protiprávního. Svou verzi ale nemohou plnohodnotně zveřejnit, protože jim orgány činné v trestním řízení přikázaly mlčet.

Zakázku na rekonstrukci bazénu vypsalo město už loni v létě a podle původního předpokladu ji chtělo uzavřít do konce minulého roku. Kvůli doplňujícím dotazům a následným úpravám dokumentace ale termín pro podávání nabídek vypršel až letos v únoru. O zakázku projevilo zájem šest zájemců, největší stavební firma v regionu (Syner) mezi nimi nebyla. Nenižší cenu 748,8 milionu korun bez daně nabídla firma Metrostav DIZ a radní města ji původně vyhlásili vítězem tendru. Kvůli námitkám vůči vítězné firmě ale museli radní tento výsledek před více než měsícem zrušit. Vypořádání námitek bude mít na starost nový administrátor, kterého radní budou teprve vybírat.

Plavecký stadion z poloviny 80. let minulého století opravu potřebuje - technologická zařízení dosluhují, střechou zatéká. Nevyhovující je také zasklení budovy, vana hlavního bazénu prosakuje. Pro veřejnost je areál s třemi bazény a dalšími atrakcemi uzavřený od začátku dubna. Kvůli oddalování zahájení rekonstrukce ho radnice na léto alespoň v omezeném režimu opět zpřístupní. V červenci a srpnu bude pro veřejnost přístupná sluneční louka a pětadvacetimetrový bazén. "Nebudou fungovat šatny, bude se přicházet zvenčí," uvedl již dříve primátor.

čtk